В търговски обекти в Шумен се извършват масови проверки за спазване на общинската Наредба за рекламната дейност. Инспекторите проверяват дали рекламно-информационните елементи са изписани на български език, каквото е изискването на член 5 от Наредбата, научи ШУМ.БГ.
Кампанията е стартирала през тази година. През миналата 2024-а Община Шумен не е извършвала проверки по този член, отговориха на запитване на ШУМ.БГ от пресслужбата на кметството.
От началото на 2025 г. до момента инспекторите на общината са извършили десетки проверки, на базата на които са направени 13 предписания. 11 от тях са били на бръснарници, които са имали надписи на английски, но не и на български.
Другите две предписания са направени на дюнерджийници.
Чл. 5 на Наредбата за рекламната дейност на територията на община Шумен казва, че „всички текстове в рекламно-информационните елементи се изписват задължително на български език. Те могат да се изпишат допълнително и на чужд език, като надписът може да бъде с размер не по-голям от този, изписан на български език. Само на чужд език се изписват запазена търговска марка, фирмен знак (лого) или наименование на предприятия или лица с доказана международна популярност“. Такъв пример е надписът на денонощния магазин NONSTOP21, от където потвърдиха, че имат регистрация в патентното ведомство и не подлежат на санкция.
На всички обекти в нарушение е даден 10-дневен срок за привеждане на надписите в съответствие с Наредбата.
За момента на никоя от фирмите не е наложена глоба. Санкцията за юридически лица може да бъде в размер от 50 до 500 лева
„При неизпълнение на разпоредбите в рамките на указаните срокове, ще се пристъпва към налагане на санкции. Проверките на инспекторите продължават по график, с различни търговски обекти, преводачески бюра, офиси за предоставяне на различни услуги и др., чиито надписи не отговарят на изискването да са на български език“, уточниха от Община Шумен.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
О, НЕРАЗУМНИЙ ЮРОДЕ, ПОРАДИ ЧТО СЕ СРАМУВАШ ОТ РОДНИЯ СИ ЯЗИК !!!!!!!!!!!!!!!!!
мечо бокса
във белгиа могат дапишат хората и на китаиски даже и ниама проглеми.
шуменец
Няма нужда от балгърския, вече всички знаят английски. Въпрос на време е балгърския да отмре и да се замени с английски, няма нужда да делим народа да учи балгърски, че да не може да се разбира като отиде в странство да работи, т.е. насила да седи тук и да работи ангария.
до Шуменец
Ти си много изостанал човек, как може да пишеш подобен коментар, Българският език е най-ранният писмено документиран славянски език, датиращ от около 862г. Българите са дали писменост на много славянски народи, няма как да бъде заменен с английски език.
шуменец
Кой ти говори на балгърски? Само тукашните 5-6 млн. народонаселение. А на английски говорят милиарди. Но така е по-лесно, да отделиш народа, да му дадаеш някакъв език за да не може да се разбере на него с останалите народи и да го отделиш да го управляваш ... И народът да тропа хорца и да се гордее че е балгърин, и да не осъзнава как са го подлъгали, че да го управляват.
Анонимен
Края на циганията е поставено. Браво на общината! Когато нарушенията тук са взели връх, хазната ще се пълни. Радвайте се всички и ще следим как се харчат тези пари. Глобите трябва да са по-високи, обаче, че тези 500 лв. са нелепа работа.
Анонимен
Кмете ти оправи улиците, водата, причисчиствателната, гробищния парк, чистотата, назначенията в общината и общ.фирми, и сега се зае с наредба 1. Кмете, ти, или тоя който ти дава тия съвети е много глупав. Надявам се, да не си ти.
Но провалът е само за теб.
Анонимен
Ще спечелят рекламните агенции и художниците.
Анонимен
Ами то и топ инспектора Атанас Дибишкия, не може да пише на български, камо ли на английски?