В търговски обекти в Шумен се извършват масови проверки за спазване на общинската Наредба за рекламната дейност. Инспекторите проверяват дали рекламно-информационните елементи са изписани на български език, каквото е изискването на член 5 от Наредбата, научи ШУМ.БГ.
Кампанията е стартирала през тази година. През миналата 2024-а Община Шумен не е извършвала проверки по този член, отговориха на запитване на ШУМ.БГ от пресслужбата на кметството.
От началото на 2025 г. до момента инспекторите на общината са извършили десетки проверки, на базата на които са направени 13 предписания. 11 от тях са били на бръснарници, които са имали надписи на английски, но не и на български.
Другите две предписания са направени на дюнерджийници.
Чл. 5 на Наредбата за рекламната дейност на територията на община Шумен казва, че „всички текстове в рекламно-информационните елементи се изписват задължително на български език. Те могат да се изпишат допълнително и на чужд език, като надписът може да бъде с размер не по-голям от този, изписан на български език. Само на чужд език се изписват запазена търговска марка, фирмен знак (лого) или наименование на предприятия или лица с доказана международна популярност“. Такъв пример е надписът на денонощния магазин NONSTOP21, от където потвърдиха, че имат регистрация в патентното ведомство и не подлежат на санкция.
На всички обекти в нарушение е даден 10-дневен срок за привеждане на надписите в съответствие с Наредбата.
За момента на никоя от фирмите не е наложена глоба. Санкцията за юридически лица може да бъде в размер от 50 до 500 лева
„При неизпълнение на разпоредбите в рамките на указаните срокове, ще се пристъпва към налагане на санкции. Проверките на инспекторите продължават по график, с различни търговски обекти, преводачески бюра, офиси за предоставяне на различни услуги и др., чиито надписи не отговарят на изискването да са на български език“, уточниха от Община Шумен.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
До шуменеца ти научи българският че тръгна и на английски, ако и него така го знаеш бегай надалеко ....
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
шуменец
Като така упорито чистите Кмета по умен ли ще го направите ?
Или пък тия които ви нареждат.
Анонимен
БРАВО! АДМИРАЦИИ!Крайно време беше!Уж се тупаме в гърдите,че сме дали на света славянската писменост,а надписите ни на латиница.Къде е националната гордост и самочувствие!
Българин
Поздравления, само че и глоби да има. Ние сме в България и официалния език е български
Кирил Методиев
Дано и замЪ.кметицацатЪ по културътъ да научи българския книжовен език,защото е останала някъде между забавачката и 1-вия клас.А това е градът на първите български книжовници и учебникари.
Анонимен
кмете провери къде по тротоарите се извършва търговска дейност и че дори и по улицата !!! няма минаване нито пеша нито с кола !!!!
Анонимен
Демокрацията за българина означава само едно : разрешиха ни да пръцнем , взехме че се наакахме !
Анонимен
То всичкото ни наред, че за табелите се захванаха.