Бившият окръжен прокурор на Плевен Иво Радев осъди окончателно прокуратурата да му плати обезщетения за над 120 000 лева, след като повече от 4 години беше подсъдим, а накрая и оправдан за оказан натиск над магистрати, съобщава правният сайт "Лекс".

През 2019 г. магистратът беше окончателно оправдан по обвинението, че е оказал натиск над прокурорка. След като беше привлечен като обвиняем, Радев беше отстранен от длъжност до приключване на делото, а сам подаде и оставка като зам.-шеф на Асоциацията на прокурорите. Процесът срещу него продължи 5 години, в които градският и апелативният съд в София го оправдаха, Върховният касационен съд (ВКС) върна веднъж делото за ново разглеждане, втората инстанция отново реши, че Радев е невинен и при повторното разглеждане върховните съдии оставиха решението в сила, а обезщетенията, които му бяха присъдили, бяха за над 220 000 лева.

Делото стигна до Върховния касационен съд (ВКС) след обжалване от прокуратурата, като върховните съдии го допуснаха за разглеждане, като приеха, че апелативният съд не е отговорил на оплакванията за прекомерност на размера на обезщетението.

В решението си върховните съдии приемат, че справедливото обезщетение за Радев е 100 000 лева за неимуществени вреди и още 21 000 за имуществени за направените от него разноски за адвокат. На особено мнение обаче е председателят на състава Веска Райчева, според която обезщетението на бившия прокурорски шеф и така остава прекомерно.

Макар да занижават наполовина присъденото обезщетение, върховните съдии са категорични, че то трябва да е по-високо от обичайните. ВКС не е съгласен с довода на прокуратурата, че още след първоинстанционната оправдателна присъда през 2016 г. негативните преживявания при Радев затихнали. Според върховните съдии това се е случило едва през 2019 г., когато е постановено окончателното решение на ВКС, а дотогава "неимуществената му сфера е многократно и грубо засягана, включително поради "упоритостта" на обвинението да докаже правотата си".

В решението на ВКС е подчертано, че тази упоритост на прокуратурата е продължила при наличието все на едни и същи доказателства от разпита на прокурор Снежана Георгиева, които всички инстанции определили за "житейски неубедителни и правно безсмислени - в едната част, а в другата - несъставомерни".

Съдът отбелязва, че всички съдебни състави с изключение на първото отменително решение на ВКС, са установили, че Радев не е извършил престъплението, за което е обвинен, а в мотивите им се говори за начална несъставомерност на обвинението. В тази връзка съдът посочва, че нарушението на принципите в НПК, че прокурорите са независими в работата си и вземат решения по вътрешно убеждение, за които Радев е обвинен, са негодни да изпълнят със съдържание разпоредбата на чл.289 от НК за престъпление срещу правосъдието.

Прокуратурата пък, противно на упоритото поддържане на незаконното обвинение, дори не е съобщила за оправдаването на прокурора.

Дир.бг