Какво да се прави със старите дървета, чиито корени повдигат тротоарите и влизат в дворовете на хората, живеещи на шуменската улица „Г. С. Раковски“, провокира днес проверка на кмета Христо Христов и специалисти на Общината.
На улицата в момента се извършва реконструкция на водопровод, предстои преасфалтиране, затова е подходящ момент да се реши и съдбата на големите дървета.
На проверката бяха поканени и представители на медиите.
Стана ясно, че хората от улицата през годините са писали многократно до Общината с искане за кастрене на клони или махане на дървета.
„Това са високопланински паркови дървета, те действително правят голяма сянка, но корените им стигат до 25 метра дължина и се завират в мазите на къщите. Както виждате, пуснати са безконтролно да се уголемяват, няма тротоари. Хубаво е да има дървета, но да бъдат подбрани видове, които са за градска среда и тесни тротоари“, каза проф. д-р Надка Николова, която живее на улицата.
Според нея противници на премахването им са хора, пред чиито къщи няма корени на дървета.
Други живеещи на „Г. С. Раковски“ хора изказаха мнение, че единствено е необходимо редовно кастрене на клони.
Кметът Христов се съгласи, че някои дървета действително пречат, но изказа категорично мнение, че не може да се премахнат всичките 38.
„Голяма е бройката, не може някой току-така да вземе решение да отрежем тези дървета. Става дума за 38 дървета, които са засети от нашите предшественици, и така с лека ръка да кажеш „махаме ги“ как го приемате. Трябва да обсъдим всички възможности кое пречи и всяко дърво да се разгледа индивидуално и ако има такива, които могат да бъдат запазени, да се запазят“, каза кметът.
„Исках да дойда на място, за да чуя какво е вашето мнение за разрешаването на този проблем“, каза градоначалникът.
В момента по ул. „Г. С. Раковски" се извършва реконструкция на уличен водопровод и сградни водопроводни отклонения в участъка от кръстовище с ул. "Райна Княгиня" до входа на парк "Кьошкове" на стойност 290 000 лева, като средствата са от държавния бюджет. Предстои и цялостно преасфалтиране с пари от 20-милионния банков заем, който общината изтегли преди 3 години.
ШУМ.БГ
Коментари
Толбухинец
На първия коментар: ти ела виж по тая причина на какво го превърнаха тука центъра. Всичко изрязаха и окастриха, изкорениха. Гол като някакъв град в Судан или Саудитска Арабия. Тия липи бяха расли там 40 години. Изведнъж решиха, че корените пречат. Никой кабел не се е оплакал, никой не е изревал, че му скъсали водата, Сега Толбухин изглежда пак така, както в 1950 година. Судан.
Анонимен
Пълни глупости, кмета и неговите кампании още в началото на мандата оправяме тротоари обаче задължително премахваме дървета така бяха малките улички в централната част на града а уж трябваше да се засъдвят други така останаха дупки на техните места а на тези кото беше премахната короната изсъхнаха. Кой ще понесе отговорност? И в крйна сметка имали значение какво искат хората когато са некомпетентн
Loveca
Колко струва ?
Анонимен
Ако ширината на тротоара позволява разширява се мястото около всяко дърво, на ръба около това място се слага материал който служи като бариера за да не вървят корените към новите плочки. Мястото оставено около дървото се покрива с флекси-материал подобен на този който се използва под-детските люлки или дебели дървени стърготини - важното е вода са може да преминава през него до корените.
Анонимен
До умника който иска всички дървета да се изсекат и все ни праща на село. Ако не ти харесва зеленина и въздух, що ти не се преместиш някъде - за предпочитане в бетонен бункер под земята - там дървета няма да има да ти пречат и ще се нарадваш на сивота и липса на кислород.
Анонимен
Хора нямате си на представа за какво говорите като споменавате големите градове на запад - от мръсния отровен въздух хората масово страдат от рак и белодробни заболявания. Децата боледуват от астма. Има повече възрастни с Алцхаймер. Изследвания показват че ако живееш и работиш наблизо до кръстовище с оживен трафик в такъв град продължителността на живота ти се скъсява с цели 7 години!
От колко години
Някой зане ли кога за последно е правен ремонт на тротоарите и пътното платно на Раковска. Не дърветата са ви виновни. Всяко съоръжение трябва да се поддържа. 40 години тези тротоари не са възстановявани, не са поддържани. Кой е виновен? Дърветата ли, или десетките кметове и управници??? И сега най-лесно е - дайте да унищожим "лошите големи дървета", дайте да станем прашясъл, грозен град, с болни
Анонимен
В Япония са намерили начин дори да преместват старите големи дървета без да ги повреждат при прокарване на нов път. Имат и специална техника за това. В Европа има организации които следят състоянието и броя на дърветата в населените места. В Северен Китай засяват масивна горска ивица. В бедна Африка масово засаждат след пожарите. В Канада има няколко закона защитаващи природата и дърветата.
Анонимен
дедите им завещали дедовия