Десетки шуменци посрещнаха днес Негово Светейшество Българския Патриарх и Софийски митрополит Даниил в храма „Свети Три светители“. Българският патриарх за първи път е на посещение в града ни.
Негово Светейшество бе придружен от Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, от вицепрезидента Илияна Йотова и кмета Христо Христов.
„Даваме благословията си за изграждане на нов храм в Шумен. Какво по-хубаво от това. Ако нашия живот, ако нашият житейски път не е свързан с храма, с какво е свързан?, каза патриарх Даниил по повод намерението на местната власт да изгради нова църква в Добруджанския квартал.
„Тук в района са първите години, първите векове на просвещението, на книжнината. Тук започва нашата българска цивилизация такава каквато я познаваме днес. И това, че днес се строят нови храмове вярваме, че тези корени, които тогава са поставили началото и на които стои духовността ни, обществения живот са живи днес и дават своите плодове. За нас е радост, благословение и чест да посетим днес Шумен във връзка с тази бележита годишнина и нека Бог ни благославя да пазим, развиваме и да надграждаме, да усвояваме и прилагаме в живота си това, което са ни завещали нашите предци“, добави българският патриарх.
В църквата „Свети Три светители“ патриарх Даниил отслужи молебен. След това Негово Светейшество посети Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. В учебното заведение той участва в пленарна научна сесия, посветена на 1 160 години от покръстването на българския народ и 1 170 години от създаването на българската азбука и славянската книжовност.
ШУМ.БГ
Коментари
ВКР
Преди слухтеше и донасяше, а сега се кръстиш, а Пинокио?🤥
Миксера
Превод от руски имаше ли?
Анонимен
Билборд имаше ли? Иначе хубав джип има, с него е по-близо до хората и по-добре разбира проблемите им.
Анонимен
Някои да си сложат още по-големи очила!! Няма такава пародия.
Анонимен
До анонимен,записвания нямаше,а изобщо миряните,не се допущаха на 100м ,,около църквата,а най ме вбесяваше, когато по телевизията даваха, как покойните Младенов ,Джуров и останалите ,членове на ЦК на БКП,се кръстеха,след тях и банкянския,се кръстеше,макар,че не може.
Анонимен
Хубаво е, че могат да се кръстят. Зам. кметицата не я видяхме да го прави. Само не изпускаше любимия си от поглед. След вчера е извънредно близо до него. Колко ниско може да падне един самовлюбен човек, до една златотърсачка без ум, морал и принципи. Класика.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Липсва отец Димитър. Защо?
Анонимен
Харесаха ли разбитите ни улици в шумен , а иначе сме европейци