Средната цена на електричеството за битови клиенти в страните от Европейския съюз не се е променила значително през втората половина на 2024 година. Тя се е понижила леко, до 28,71 евро от 28,89 евро за 100 киловатчаса, отчетени през първата половина на миналата година. Това сочат най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат, публикувани днес на сайта й.
През втората половина на 2024 г. делът на данъците и таксите при формирането на сметките за ток се е покачил леко, на 25,1 на сто от 24,3 на сто през предходния период. Въпреки поевтиняването като цяло на енергийните продукти в ЕС през 2024 г. в сравнение с 2023 г., цените за пренос на електрическа енергия през разпределителна мрежа са се повишили в 18 държави от Евросъюза.
Евростат отчита значителни разлики при средните цени на електричеството за домакинствата в различните страните от Европейския съюз през втората половина на 2024 година. Начело е Германия, с цена от 39,43 евро за 100 киловатчаса електроенергия. Следват Дания и Ирландия, в които 100 киловатчаса са стрували съответно 37,63 евро и 36,99 евро.
На обратния полюс - страните от ЕС, в които са отчетени най-ниски средни цени на електричеството за домакинствата, изразени в евро, през периода юли - декември на миналата година, са Унгария (10,32 евро за 100 киловатчаса), България (12,17 евро) и Малта (13,01 евро).
БТА
Коментари
Анонимен
Еми според заплатите сме на последно място.
В лидл някои продукти са по скъпи отколкото в някои държави в ЕС.
ЗАЩО??
Анонимен
Най-ниска,ами.. доходите..къде са!?
Анонимен
А за първата половина на 2024 коя е била страната? Всички в EC са по богати от нас а значи досега и по евтин ток са плащали.
Анонимен
Най- вероятно сме и с най- много празнични (почивни) дни в ЕС, с най- раздута администрация, най- нисък БВП, на първо място по укриване на доходи и сива икономика, корупция, кражби. И после искаме висок стандарт, хубави пътища, добро здравеопазване.
Анонимен
А защо не пишете,че България,е с най-ниска заплата и пенсия,в ЕС,а пишете само за цената на тока.