Властите на Литва и Латвия забраниха прелитането на самолета, с който президентът на Сърбия Александър Вучич трябва да пътува до Москва, за да присъства на 9 май на тържествата по повод 80-ата годишнина от края на Деня на победата над фашизма, информира сръбското издание "Новости".

Латвийските власти са мотивирали решението си с "политическата деликатност на целта, с която се осъществява полетът", а литовските власти забраниха полета заради "техническа и дипломатическа чувствителност".

По време на посещението на Вучич в Москва е планирано той да разговаря с руския държавен глава Владимир Путин.

Изданието припомня, че Полша и Литва са забранили прелитането през тяхна територия на самолета на словашкия премиер Роберт Фицо за планираното му посещение по същия повод в Москва.

Сърбия е страна кандидат за членство в ЕС, но не се е присъединила към западните санкции срещу Русия, въведени заради инвазията в Украйна, въпреки че осъди агресията на Москва. Вучич заявява, че налагането на санкциите не отговаря на националните интереси на Сърбия. Властите в Белград продължават да поддържат отношения с Москва и след 2022 година въпреки предупрежденията от Брюксел.

При посещението си в Белград в края на април еврокомисарката по разширяването на ЕС Марта Кос заяви, че "президентът на Сърбия трябва да реши дали да отиде в Москва", но също така, че ако Вучич наистина отиде там, тя ще има "много по-трудна задача да помогне на Сърбия да остане силно фокусирана върху европейския път", отбелязва Радио Свободна Европа.

Премиерът на Словакия Робърт Фицо също е на мушка, след като заяви, че на 9 май ще отиде в Москва за тържествата, посветени на 80 г. от победата над хитлеризма, независимо от предупреждението на първия дипломат на Европейския съюз Кая Калас. Това написа самият Фицо във Фейсбук страницата си.

"Предупреждението и заплахата на госпожа Калас са неуважителни и изразявам протест", заяви словашкият министър-председател, цитиран и от ТАСС. "На 9 май отивам в Москва. Предупреждението на Калас е шантаж и заявка, че ще бъда наказан ли, след като се върна от Москва?", попита той.

И сам си отговаря. "Не зная какво е, но знам, че сега сме 2025 г., а не 1939 година", пише Фицо.

Според премиера на Словакия изявлението на Калас потвърждава, че в ЕС е необходимо да се проведе дискусия за същността на демокрацията. Фицо критикува подхода на ЕС към президентските избори в Румъния и Франция и "майданите", по думите му, които Западът устройва в Грузия и Сърбия.

Дир.бг