През следващите няколко дни Русия трябва да посрещне лидерите на около 30 държави, за да отбележи 80-годишнината от победата над нацистка Германия във Втората световна война. Кулминацията на честванията ще бъде на 9 май, когато на Червения площад ще има голям военен парад. На този фон се съобщава и за нарушена работа на четирите московски летища, а Литва и Латвия забраниха прелитането на самолета на сръбския президент през тяхното въздушно пространство.
Част от световните лидери обаче вече са в Москва. Китайският президент Си Цзинпин пристигна днес, като се очаква утре той да се срещне с руския президент Владимир Путин, а на следващия - ден да присъстват на парада на Червения площад, предаде Франс прес.
Ройтерс пък съобщава, че и бразилският президент Лула да Силва е пристигнал днес в руската столица.
На руска територия е и сръбският президент Александър Вучич. ТАНЮГ, цитирана от БТА, съобщи, че сръбският президент е бил посрещнат на летището от руския заместник-министър на външните работи Александър Грушко. За Вучич е било организирано посрещане с охрана. Самолетът му пък е кацнал по-рано днес в Баку напът за Москва, като според източник на ТАСС това било планирано и било във връзка с презареждане с гориво.
Вучич предварително обяви, че ще отиде в Москва за празника, въпреки натиска от официални лица на ЕС, и че с гордост ще представи Сърбия на 80-годишнината от победата над фашизма, припомня ТАНЮГ.
В руската столица по неофициална информация е и чеченският лидер Рамзан Кадиров. По думите на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков за днес е предвидена среща между него и Путин. Вчера руски медии, позовавайки се на Кадиров, съобщиха, че той е поискал да напусне поста си. Песков обаче не даде подробности за какво ще говорят.
Днес при руския президент Владимир Путин в Кремъл отиде венецуелският му колега Николас Мадуро. Двамата подписаха споразумение за стратегическо партньорство на церемония, излъчвана от руската държавна телевизия, предадоха Ройтерс и БТА.
По време на разговорите си те са обсъдили въпроси, свързани с енергетиката и петрола, съобщи руската новинарска агенция Интерфакс. По-рано днес говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза пред журналисти, че споразумението за стратегическо партньорство ще бъде "значим, изпълнен със съдържание и много важен рамков документ", без да дава повече подробности.
Венецуелският президент Мадуро, верен съюзник на Путин, обеща "нов тласък" в отношенията между двете страни преди срещата си с руския президент в Москва по случай 80-годишнината от победата над нацистка Германия, посочва Франс прес. "Това е най-добрият момент в нашите отношения от 80 години насам", заяви Мадуро, като обеща "нов тласък" и "скок напред за отношенията на сътрудничество във всички области".
"Имаме обещаващи области на сътрудничество [...] енергетика, транспорт, фармацевтична промишленост, логистика, здравеопазване и, разбира се, хуманитарна помощ. Като цяло сме доволни от начина, по който се развиват контактите ни", заяви Путин.
Отношенията между Москва и Каракас станаха по-близки от време на управлението на предишния венецуелски президент Уго Чавес (1999-2013 г.) и продължиха да се разширяват при управлението на Мадуро, посочва АФП.
Русия изрази подкрепата си за Николас Мадуро, въпреки че голяма част от международната общност не призна спорното му преизбиране през юли 2024 г. От своя страна Мадуро подкрепя Русия преди и след инвазията в Украйна през 2022 г.
Празненствата в Москва тази година са засенчени от съобщения за украински удари с дронове, насочени срещу руската столица и нарушения в работата на четирите московски летища, отбелязва Асошиейтед прес.
Кметът на Москва Сергей Собянин съобщи, че руската противовъздушна отбрана е свалила още два украински дрона, насочващи се към Москва, предаде Ройтерс. По-рано днес Телеграм каналът "Шот", който има източници в руските сили за сигурност, съобщи, че един дрон е бил свален над Московска област, а други - над съседната Калужска област. Руското министерство на отбраната съобщи за свалянето на 524 безпилотни самолета за ден.
Украинските нападения с дронове са предизвикали голям хаос за полетите в Русия, като закъсненията, пренасочването и отмяната на полети са засегнали най-малко 60 000 пътници, предаде ДПА, като се позова на руската туристическа асоциация АТОР.
Най-вече летищата в Москва са имали проблеми преди планираните тържества по случай 80-годишнината от края на Втората световна война. На най-голямото руско летище - "Шереметиево" - досега са отменени 40 полета. Други 60 самолета, планирани да кацнат там, са пренасочени към летища, отдалечени на стотици километри, като например летище "Пулково" в Санкт Петербург.
Най-малко 50 полета са закъснели с час или повече. В цялата страна досега са засегнати 350 полета, съобщи АТОР.
Очаква се броят на засегнатите полети да продължи да нараства. "Ще има още проблеми при полетите заради разписанието. Самолетите, които не успеят да пристигнат навреме в дестинациите си, на свой ред ще забавят следващите полети", се казва в изявлението на асоциацията.
Междувременно "Укринформ", позовавайки се на източник от Службата за сигурност на Украйна, съобщи, че дронове с голям обсег на действие са нанесли тази нощ удари по два ключови обекта на отбранителната промишленост на Русия. "Експлозиите станаха в "Базалт" - най-голямото руско военно предприятие, което произвежда оръжия и боеприпаси за цялата руска армия.
Местните жители съобщиха за поне седем експлозии, последвани от пожари. Дронове са поразили и завода "Сплав" - единственото предприятие в Русия, което проектира и произвежда ракетни системи за залпов огън и свързани с тях боеприпаси. След експлозиите е избухнал голям пожар с гъст дим, казва източникът.
Освен това се съобщава, че в Московска област е бил задействан план, според който въздушното пространство е било затворено и са били приземени самолети, което е довело до големи транспортни смущения. В резултат на това са отменени стотици полети.
На този фон Литва затвори въздушното си пространство за самолетите с пътуващите за парада за Деня на победата в Москва лидери на Сърбия и Словакия, обяви литовският президент Гитанас Науседа, цитиран от Ройтерс.
Словашкият президент Роберт Фицо е сред лидерите, които се очаква да присъстват на тържествата. "Отговорихме отрицателно", каза Науседа в отговор на въпрос на новинарския сайт "15мин" дали е предоставено разрешение за прелитане на самолетите с двамата лидери.
Самолетите, пътуващи между Русия и Европа обикновено използват литовското въздушно пространство, след като на европейските авиокомпании бе препоръчано през 2021 г. да избягват по-краткия маршрут през Беларус в рамките на наказателните мерки срещу Минск, въведени в отговор на отклоняването на пътнически самолет на "Райънеър" от беларуски изтребители.
Литва, която граничи с Русия и близкия ѝ съюзник Беларус, е сред най-пламенните поддръжници на Украйна сред страните членки на Европейския съюз и НАТО, посочва Ройтерс.
Науседа аргументира забраната за прелитане със смущение на GPS комуникациите в региона. Той не назова възможния източник на смущения, но в миналото няколко европейски страни обвиняваха Русия за това, отбелязва Ройтерс. "Сигурността на всички хора, пътуващи през Литва, включително на чуждестранни лидери, е наш върховен приоритет, поради което взехме това решение", оправда се Науседа.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Диктаторите се събират.
Fanetti Mazakura
На парада да наблюдават небето. Буданов ще изпрати комплименти.
Анонимен
Какво стана с парада в Киев?
Нали всичките ни евролидери щяха да присъстват?
Или те с идеята им за Лига на Желаещите потънаха?
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Мъдура щял да дава нов тласък 😂,хаха,не вижда в каква мизерия живеят съгражданите му с 30€ заплата.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Голям страх тресе московчани, изтеглили са 280 радари и противоракетни комплекси от фронта и са ги разположили около Москва.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата