Шумен е домакин на голям българо-турски бизнес форум, чиято цел е засилване на регионалното икономическо сътрудничество, разширяване на търговските отношения между двете страни и създаване на успешни бъдещи партньорства.
Форумът се провежда в Комплекс "Барбароса" и се организира от Българо-турската търговско-индустриална камара с подкрепата на Община Шумен, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия (ИАНМСП), Българската агенция за инвестиции (БАИ), Търговската секция към Посолството на Република Турция в България и Турско-българския бизнес съвет при Съвета за външноикономически връзки на Турция (DEİK).
„За мен е чест да ви приветствам в Шумен, който е град с дълбоки исторически корени и силен индустриален потенциал. Днешният форум е повече от събитие. Той е знак на доверие, воля за сътрудничество и поглед към бъдещето. Турция е един от най-важните икономически партньори на България, а България е мост към Европейския съюз за турските компании и инвеститори. Нашата роля като Камара е да улесняваме обмена на стоки, услуги, на иновации, на идеи, на човешки капитал. Уверен съм, че срещи като днешната ще родят нови партньорства, проекти и приятелства“, каза Бурхан Немутлу, председател на УС на Българско-турска търговско-индустриална камара.
С „Добре дошли“ гостите на форума приветства кметът на Шумен Христо Христов. „Шумен е зона свободна за бизнес, за иновации и образование. България и Турция имат традиционно отлични търговски и икономически връзки, които оживяват в нашия регион и имат голям икономически принос за родната икономика. Радвам се, че форумът поставя фокус върху връзката на бизнеса с образованието, защото няма растеж без образование. Всички сме изправени пред проблема с недостига на работна ръка и затова трябва да сме гъвкави и иновативни при управлението на човешкия фактор. Затова Община Шумен поставя фокуса върху три основни направления – връзката на администрацията с инвеститорите, връзката на инвеститорите с човешкия ресурс и на трето място – връзката на местните институции с условията за бизнес", каза кметът.
„Местната власт помага, като опитва да намали административната тежест за бизнеса и инвеститорите. Община Шумен има и отличен пример за публично-частно партньорство – Индустриалния парк край града. В Парка има закупени парцели от над 25 инвеститори. Имаме изградени 14 действащи предприятия. Община Шумен напредва и в дуалното образование, като ученици от последните класове вече сключват договори за работа и се обучават в местни компании. Това е пътят. Искам да вървим с по-бързи темпове и по-мащабно по този път, за да осигурим работната сила за тези наши производства. И тук имаме отлично партньорство с бизнеса", подчерта той.
Христов специално благодари на почетния председател на Българско-турска търговско-индустриална камара Фикрет Индже и на Турско-българския бизнес съвет към Съвета за външнокономически връзки за организацията на форума.
Събитието бе уважено от заместник-министрите на иновациите Красимир Якимов и на икономиката Николай Павлов.
Якимов заяви, че стокообменът между България и Турция е изключително висок, като през последната година е отбелязал нов рекорд от 7,7 милиарда евро. „Само в Област Шумен сме сертифицирали 19 инвестиционни проекта на обща стойност 1,3 млрд. лева, с предвидено разкриване на над 1500 нови работни места“, обясни той.
Според Николай Павлов се очаква в следващите няколко години да се достигне границата от 10 милиарда евро стокообмен между България и Турция. „Настоящият форум е поредна стъпка, която дава възможност на компании от двете страни да изградят важни нови партньорства, да оформят нови впечатления и идеи, чрез които този потенциал да се разгърне“, подчерта Павлов.
Форумът продължи с дискусии по темите за развитие на работната сила, професионално обучение и сътрудничество между висши учебни заведения и индустрията, ролята на местната власт за подпомагане на бизнеса и икономиката, развитието и бъдещето на българо-турските търговски и икономически отношения.
В разговорите по темите участват представители на дипломацията, на образователни, търговски, икономически институции и сдружения от България и Турция, Зиннур Бююкгьоз, кмет на община Гебзе, и Ахмет Саръкурт, кмет на община Чорлу.
ШУМ.БГ
Коментари
Джошкун
Щях да дойда, но имаше дрескод. По джапанки не пущат.
Анонимен
Как не се намери някой да коментира текста, вместо външността на кмета? Или четенето не ни се удава, или за плюене много акъл не трябва.
Оджата
Шуменци,
не ви ли притеснява, че Шумен се превръща все повече на бастион на Турция. Превземат ни отвътре, днес работодатели, скоро господари.
Учете спешно турски език, за тези, които са останали в Шумен, че нещата са супер сериозни!
Анонимен
С соя друга страна градът ни прави подобни форуми?
Анонимен
До агент хари,само твоята е с формата на тиква-цигулка.
Анонимен
Жалка, много жалка ситуация......................
Турци, турци, турци........................
Това направиха продажните българи.
Анонимен
Евала на този който инвестира тука.
А колегата с бастионите мога само да го питам колко деца има?
Анонимен
Шумен изостава с най- големи темпове!
Българи се продават на турци, за да мъчат други българи
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата