Шумен е домакин на голям българо-турски бизнес форум, чиято цел е засилване на регионалното икономическо сътрудничество, разширяване на търговските отношения между двете страни и създаване на успешни бъдещи партньорства.
Форумът се провежда в Комплекс "Барбароса" и се организира от Българо-турската търговско-индустриална камара с подкрепата на Община Шумен, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия (ИАНМСП), Българската агенция за инвестиции (БАИ), Търговската секция към Посолството на Република Турция в България и Турско-българския бизнес съвет при Съвета за външноикономически връзки на Турция (DEİK).
„За мен е чест да ви приветствам в Шумен, който е град с дълбоки исторически корени и силен индустриален потенциал. Днешният форум е повече от събитие. Той е знак на доверие, воля за сътрудничество и поглед към бъдещето. Турция е един от най-важните икономически партньори на България, а България е мост към Европейския съюз за турските компании и инвеститори. Нашата роля като Камара е да улесняваме обмена на стоки, услуги, на иновации, на идеи, на човешки капитал. Уверен съм, че срещи като днешната ще родят нови партньорства, проекти и приятелства“, каза Бурхан Немутлу, председател на УС на Българско-турска търговско-индустриална камара.
С „Добре дошли“ гостите на форума приветства кметът на Шумен Христо Христов. „Шумен е зона свободна за бизнес, за иновации и образование. България и Турция имат традиционно отлични търговски и икономически връзки, които оживяват в нашия регион и имат голям икономически принос за родната икономика. Радвам се, че форумът поставя фокус върху връзката на бизнеса с образованието, защото няма растеж без образование. Всички сме изправени пред проблема с недостига на работна ръка и затова трябва да сме гъвкави и иновативни при управлението на човешкия фактор. Затова Община Шумен поставя фокуса върху три основни направления – връзката на администрацията с инвеститорите, връзката на инвеститорите с човешкия ресурс и на трето място – връзката на местните институции с условията за бизнес", каза кметът.
„Местната власт помага, като опитва да намали административната тежест за бизнеса и инвеститорите. Община Шумен има и отличен пример за публично-частно партньорство – Индустриалния парк край града. В Парка има закупени парцели от над 25 инвеститори. Имаме изградени 14 действащи предприятия. Община Шумен напредва и в дуалното образование, като ученици от последните класове вече сключват договори за работа и се обучават в местни компании. Това е пътят. Искам да вървим с по-бързи темпове и по-мащабно по този път, за да осигурим работната сила за тези наши производства. И тук имаме отлично партньорство с бизнеса", подчерта той.
Христов специално благодари на почетния председател на Българско-турска търговско-индустриална камара Фикрет Индже и на Турско-българския бизнес съвет към Съвета за външнокономически връзки за организацията на форума.
Събитието бе уважено от заместник-министрите на иновациите Красимир Якимов и на икономиката Николай Павлов.
Якимов заяви, че стокообменът между България и Турция е изключително висок, като през последната година е отбелязал нов рекорд от 7,7 милиарда евро. „Само в Област Шумен сме сертифицирали 19 инвестиционни проекта на обща стойност 1,3 млрд. лева, с предвидено разкриване на над 1500 нови работни места“, обясни той.
Според Николай Павлов се очаква в следващите няколко години да се достигне границата от 10 милиарда евро стокообмен между България и Турция. „Настоящият форум е поредна стъпка, която дава възможност на компании от двете страни да изградят важни нови партньорства, да оформят нови впечатления и идеи, чрез които този потенциал да се разгърне“, подчерта Павлов.
Форумът продължи с дискусии по темите за развитие на работната сила, професионално обучение и сътрудничество между висши учебни заведения и индустрията, ролята на местната власт за подпомагане на бизнеса и икономиката, развитието и бъдещето на българо-турските търговски и икономически отношения.
В разговорите по темите участват представители на дипломацията, на образователни, търговски, икономически институции и сдружения от България и Турция, Зиннур Бююкгьоз, кмет на община Гебзе, и Ахмет Саръкурт, кмет на община Чорлу.
ШУМ.БГ
Коментари
Свйхан
Башар Асад къде е?
Анонимен
Срам и позор
Анонимен
Гъци гърци грух грух...квик....квик.
Анонимен
Нека да се опитам да ви го обясня на много прост език и с по-малко думи:
ДРУГИТЕ ДЪРЖАВИ НЕ ПРОЯВЯВАТ ИНТЕРЕС ДА ИНВЕСТИРАТ В БЪЛГАРИЯ А ОЩЕ ПО-МАЛКО В ГРАД КАТО ШУМЕН
Анонимен
То и български стартъп никога няма да сложи база в Шумен, след като види качеството на повечето от коментарите в този вестник. Как се работи с такива същества?
Всеки бизнес прави проучване преди да си сложат парите някъде - и тази помийна яма която я разбърквате всеки ден може да се види от цял свят (има едно нещо което се казва Интернет)
Анонимен
Жалко за свестните, талантливи и интелигентни шуменци които трябва да живеят сред такива тролове които дърпат целия град надолу.
Кмета се опитва да привлече внимание на нови компании за да има развитие и работни места в града ни.
Анонимен
За съжаление от амо производства които много често вредят на околкната среда имаме, защото такъв вид работна ръка имаме в изобилие. Образованите умове бягат от простащината.
Bibi Gaytan-Una Mujer
Поздрав за мъжкарите мачовци.
Анонимен бива ли
никъде нито дума за деня на победата медии-ибрикчии