Съдът на Европейският съюз осъди България да заплати 2 000 000 евро заради неспазване на срока за транспонирането на две директиви, свързани с авторските права. Едната е Директивата относно авторското право и сродните му права в цифровия единен пазар, а другата Директивата относно авторското право и сродните му права, приложима за някои онлайн предавания, съобщи институцията със седалище в Люксембург.

По всяко от двете дела санкцията е 1 милион евро плюс поемане на съдебните разноски на Европейската комисия.

Ако не платим глобите, ЕК налага имуществена санкция в размер на 10 800 евро на ден за всеки ден забава от датата на постановяване на съдебното решение по настоящото производство.

Срокът ни за изпълнение е бил 19 май 2022 г. България обаче приема Закона за изменение и допълнение на Закона за авторското право и сродните му права едва през декември 2023 г.

На 23 юли 2021 г. ЕК е изпратила на България официално уведомително писмо, с което ѝ напомня, че срокът за транспонирането на двете директиви е изтекъл на 7 юни 2021 г.

Двете директиви имат за цел да модернизират правилата за авторското право, за да могат потребителите и творците да се възползват максимално от цифровия свят. Те защитават носителите на права от различни сектори, като стимулират по-широкото създаване и разпространение на висококачествено съдържание. И осигуряват по-голям избор на съдържание за потребителите чрез намаляване на транзакционните разходи и улесняване на разпространението на радио- и телевизионни програми в целия ЕС.

По директивата за авторското право от 2019 г. страната ни се е оправдала с глобалната пандемия от COVID‑19, довела до обявяването на извънредна обстановка у нас 16 пъти в периода от 13 март 2020 г. до 31 март 2022 г. Вторият аргумент в наша защита е бил фактът, че за транспонирането е попречила националната политическа криза, предизвикана от разпускането на четири последователни състава на Народното събрание и последователното съставяне на четири нови правителства между април 2021 г. и февруари 2023 г.

Съдът на ЕС обаче не ги приема за оправдание.

Комисията изтъква, че в случая глобалната пандемия от COVID‑19 не е непреодолима сила, а трудностите, на които се позовава Република България, свързани с многократното разпускане на Народното събрание и последователните смени на правителства, имат отношение към вътрешния правен ред на тази държава членка. Затова, съгласно постоянната практика на Съда не могат да обосноват забавяне на транспонирането на Директива 2019/789, пише в решението на съда.

Магистратите на ЕС правят заключението, че е налице неизпълнение на задълженията от държава членка и по двете директиви.

Дир.бг