"Училището не е църква" - с този надслов започна гражданският протест пред сградата на Министерството на образованието и науката (МОН) срещу включването на новия предмет "Добродетели и религия" в редовната учебна програма.

Според тях новият предмет "Добродетели и религия" застрашава светския характер на българското образование.

Протестиращите поискаха оставката на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев заради "липса на компетентност, пренебрегване на реалните проблеми в образователната система и нарушаване на Конституцията на Република България и подмяна на приоритетите чрез въвеждането на религиозно образование".

Те поискаха оставката и на Янка Такева, дългогодишния председател на Синдиката на българските учители, като към нея отправят обвинения в "системна злоупотреба с власт и влияние", "принудителен натиск върху учители в полза на религиозното обучение" и "отказ от защита на реалните професионални интереси на учителите".

Снимка: БТА

"Протестираме не срещу вярата, а срещу превръщането на държавното училище в инструмент за идеологическа проповед. Протестираме срещу подмяната на знанията с догма. Срещу опита училището да възпитава не свободни умове, а покорни граждани. Светското образование е завоевание. То е защита на правото на всяко дете да мисли, да пита, да избира. Да търси смисъл, а не да му го диктуват. Да разбира света, не да го повтаря наизуст", заявиха протестиращите.

"Най-много ни притеснява, че този предмет "Добродетели и религии" ще създаде по-голямо разделение, отколкото да обедини учениците, като ще ги раздели на религиозно виждане и на атеистично виждане. Това не е нужно в 21-ви век в училищната среда", каза пред журналисти Христо Георгиев, който обясни, че е организатор на протеста и е на 19 години, предаде БТА.

"Върнах се от Германия и една от моите каузи е за създаване на по-справедлива и качествена учебна среда. Ще настояваме и за оставката на министър Красимир Вълчев на този протест, защото той позволява да се променя светското образование", заяви Георгиев.

На въпрос, че родителите могат да избират за техните деца да изучават "Добродетели и етика", Христо Георгиев отговори, че е проблем, че "самата учебна програма и учебниците ще се пишат с помощта на Българската православна църква, а тя не е органът, който трябва да пише такива учебници". Това трябва да се прави от историци, културолози и учени от Българската академия на науките, които могат да представят неутрално фактите. Другият проблем е, че моралните ценности ще се преподават чрез религиозни примери, каза Христо Георгиев.

Той добави, че предлага да се въведат няколко предмета, които да подпомогнат образователната система - медийна грамотност, финансова грамотност, емоционално и сексуално образование.

Вчера министър Вълчев обясни, че няма да се учи задължително религия, а в образователната ни система има термин за задължителноизбираем час. Той означава, че часът е задължителен и в рамките на този час има възможност за избор. Изборът ще бъде между програми и религия конфесионално няма да се учи задължително. Целта на този час е да усилим възпитателната функция в българските училища и възпитанието в добро, и в добродетели, каза министърът на образованието и науката, който представи концепция за изучаването на добродетели и религии в българските училища.

Дир.бг