От създаването на Европейския съюз до днес само няколко държави са провеждали референдуми за въвеждането на еврото. Дания и Швеция са сред тях и в крайна сметка те остават извън еврозоната.
Предложението на президента Румен Радев за референдум, както той самият каза не е прецедент, предизвика остра реакция от страна на експерти, които го определиха като противоконституционно и насочено срещу европейската интеграция.
От създаването на Европейския съюз до днес са проведени 48 референдума по различни запитвания. От тях два са “за“ или “против“ еврото – проведени в Дания и в Швеция. В Дания се провежда допитване за членство през 1972-ва година и година по-късно страната се присъединява към Европейската общност. На референдума през 2000 г. обаче датчаните отхвърлят присъединяването към еврозоната.
Референдум с голямо мнозинство се провежда в Швеция през 1994 година и страната се присъединява към Блока, през 2003 година отказва да приеме общата валута.
Доц. Борислав Цеков споделя, че предложението на президента Румен Радев е противоконституционно и вероятно ще бъде отхвърлено от Народното събрание. Преподавателят по конституционно право припомни, че миналата година съдът вече се е произнасял по подобен казус и тогава референдумът е бил отхвърлен.
“България едностранно не може да определя дата кога да се присъединява или да не се присъединява. Договорът изисква щом се покрият критериите това да бъде констатирано от Европейския съвет, Европейската комисия, да се консултира след това с Европейския парламент и България автоматично да бъде присъединена към еврозоната какъвто е нашият присъединителен договор“, заяви доц. Цеков пред bTV.
“В деня на Европа да се агитира срещу европейската интеграция на България е наистина едно многозначително действие“, коментира Весела Чернева от Европейския съвет за външна политика. Тя добави, че е важно да се знае, че страната ни вече е подала своето заявление и желание за членство в еврозоната и както каза и конституционният съветник на президента - подобно искане за референдум в този момент вече е противоконституционно.
“В момента ние сме вързани с еврото без обаче да можем да се ползваме от евтини кредити и от сигурност от на инвестиции които би ни донесло и формалното членство в Еврозоната“, обясни Чернева.
Адв. Велислав Величков от инициативата "Правосъдие за всеки“ смята, че идеята не е лично на президента, а нечия друга. По думите ѝ Радев е “просто изпълнител” и в изказването му в Деня на Европа има символика.
“Да направиш това изявление, да предложиш референдум в Деня на Европа днес, месец и половина до конвергентния доклад, на практика е опит да се минира този конвергентен доклад и да се постигне резултат, който се желае от Евразия, а не от Европа“, добави Величков.
По процедура предложението на президентът Румен Радев предстои да бъде разгледано в Народното събрание.
Днес.бг
Коментари
Анонимен
След като договора за присъединяване към еврозоната не е вписан в Конституцията, как тогава провеждането на един референдум може да я нарушава? Още повече, че правота на референдум и гласуване са право на всеки български гражданин според върховния закон.
Fanetti Mazakura
Конституционният съд вече излезе с решение, че провеждането на такова допитване е невъзможно, защото противоречи на българската конституция.
Зелените чорапки - чемодан, вокзал, Москва!👋
Там евро няма!
Анонименaanl
Радев е руски слуга и всеки нормален човек го знае!
Храбрият с бялата риза
Погледнете Радев,погледнете и кикемората зелязков и си преценете на кого да вярвате
Анонимен
Противоконституционният съд излезе с противоконституционно решение. Като толкова искаш евро отивай там където има евро, а не пращай другите там където няма. Решенията в Република България са на суверена, т.е. на народа. Народа не е решавал за еврото, не е решавал за ЕС, нито на НАТО.
Анонимен
Браво нанрадев. Не може някакви 200 мърши избрани с купени гласове да решават вместо българския народ... Не, няма как референдум да бъде противоконституционен. Право на всеки гражданин е да вземе отношение по темата. Никой няма право да му казва каква валута да ползва насилствено. Не на гнусното мутренско поведение на парламента... Страх ги е от резултата ако има референдум. Браво на Радев!
Анонимен
Какъв е въпросът, който предполагаемо ще се зададе на рефендума?
Да не въведем еврото никога или да не въведем еврото през 2026г?
Разликата е огромна.
Анонимен
"В момента ние сме вързани с еврото без обаче да можем да се ползваме от евтини кредити и от сигурност от на инвестиции които би ни донесло и формалното членство в Еврозоната"
Що за аргумент е това? Валутата ни е обвързана с еврото така или иначе. Защо не може и до сега не сме могли да се възползваме от тези преференции като страна членка на ЕС?
Българка
Президента постъпи правилно. Референдум трябва да има и българския народ да отхвърли еврото. Лева си има покритие и тези ,, Евроатлантици" искат да откраднат 70 милиарда покритие на лева. Еврото няма покритие и тя зависи от долара на Федералния резерв на САЩ.
Скоро време еврото няма да има никаква стойност спрямо покупателна способност.