"Първо преговори, после можем да говорим за прекратяване на огъня" - така говорителят на руското външно министерство Мария Захарова разясни снощния призив на Владимир Путин за преки разговори между Русия и Украйна в Истанбул.

За ТАСС говорителката на руското външно министерство заяви, че Москва очаква отговор от адресатите на предложението на руския президент. "Нека изчакаме реакцията на тези, на които бяха предложени преговорите", посочи Захарова. 

Предложението за преки преговори между Русия и Украйна на 15 май в Истанбул направи рано днес руският президент Владимир Путин. От своя страна украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Киев е готов за разговори с Москва, стига Русия да се съгласи първо на прекратяване на огъня на 12 май, както поискаха вчера в Киев и лидерите на Франция, Германия, Великобритания и Полша. Те заявиха още, че искането им има подкрепата и на президента на САЩ Доналд Тръмп.

"Русия е готова за преговори без никакви предварителни условия. Предлагаме те да започнат в четвъртък, 15 май, в Истанбул", заяви руският президент късно снощи в Кремъл.

Така той на практика отложи всяка възможност за установяване на исканото от съюзниците на Киев спиране на огъня от утре, отбелязва АФП.

По думите на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков предложението на руския президент за преки преговори с киевските власти потвърждава реалното намерение за намиране на мирно решение.

По този въпрос взе отношение и съветникът на Путин Юрий Ушаков, който заяви пред "Първи канал", че при преговори с Украйна в Истанбул трябва да се вземе предвид реалната ситуация и постигнатото в преговорите през 2022 г.

Турция е готова да стане домакин на преговори за прекратяване на огъня и за траен мир между Русия и Украйна, пък заяви от своя страна турският президент Реджеп Тайип Ердоган в телефонни разговори с колегите си от Русия и Франция Владимир Путин и Еманюел Макрон, съобщиха от турския президентски кабинет.

В разговора с Макрон Ердоган е казал, че е достигната "историческа повратна точка" за прекратяване на войната и че тази възможност трябва да бъде използвана. Той е заявил, че Турция е готова да допринесе с всичко, което може, за постигане на спиране на огъня и траен мир между Русия и Украйна, включително домакинство на преговорите.

"Ако Владимир Путин не се съгласи на прекратяване на огъня в Украйна, ще трябва да продължим със санкциите и да ги насочим към финансовия и петролния сектор на Русия", пък каза по-рано френският външен министър Жан-Ноел Баро, цитиран от Франс прес и БТА. 

"Това, което беше казано вчера от европейските лидери, е, че ако Путин не се съгласи на спиране на огъня, ще трябва да направим повече в новия пакет санкции и да се насочим към финансовия и петролния сектор, както се готвят да направят американците", заяви Баро в интервю за "Франс енфо" и "Монд".

Вчера Украйна и нейните европейски съюзници, заедно със САЩ, поставиха ултиматум на Москва да приеме пълно и безусловно 30-дневно прекратяване на огъня, което да започне в понеделник, като в противен случай Русия ще бъде изправена пред нови "масирани санкции".

"Владимир Путин все повече е притиснат в ъгъла и ще трябва да направи стъпки към мир, защото натискът само ще се увеличава", смята френският външен министър.  

dir.bg