Единственият изход е отстраняване на президента, заяви по БНР икономистът Красен Станчев по повод предложението на президента Румен Радев да се проведе национален референдум с въпрос "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута евро през 2026 г.?"
"Този акт на президента суспендира не само Конституцията, но и прекъсва процедурата по преговори с ЕК и ЕЦБ и процедурата по издаване на конвергентен доклад. Призовавайки за референдум, той манипулира общественото мнение. Манипулирането на парите е многостранно, то не е само с обществено мнение", коментира председателят на УС на Института за пазарна икономика.
"В тази игра президентът винаги печели - той е нещо като гълъб, който играе шах. Тича по полето, разхвърля фигурите, прави някакви други неща и след това отлита и казва, че е спечелил партията. Това е доста сериозен акт на президента, който, или не трябва да бъде зачетен от НС, т.е. да не бъдат приети тези неща, но то няма начин, след като ги е внесъл, да не бъдат приети, или да бъдат отхвърлени. Но когато бъдат отхвърлени с решение на НС, президентът ще сезира Конституционния съд и пак ще спре процедурата. Ситуацията не е тривиална", обясни Станчев.
И се съгласи с твърденията, че "това е подарък за Путин" и че "това е саботаж", каквито мнения изразиха и управляващите от ГЕРБ, в това число и вътрешният министър Даниел Митов, така и депутатите от ПП-ДБ.
Според Красен Станчев в българското общество няма консенсус по темата за приемане на еврото, защото няма обяснение на нещата.
"Манипулирането на общественото мнение и вярата, че едно мнозинство ще вземе правилно решение, е доста глупаво", категоричен бе икономистът в интервю за предаването "Преди всички". Тук няма някаква война между институциите, разясни той и уточни, че е налице съзнателен опит за саботиране на процедура, която е започнала.
"Тук има един гълъб, който печели от цялата тази ситуация. Съответно гълъбът трябва да бъде сложен в клетка", каза той по адрес на Румен Радев.
Красен Станчев напомни и какви са рисковете от приемането на еврото. По думите му нито едно от условията за членство в еврозоната не противоречи на интересите на българските граждани.
"Когато спирате тези неща да бъдат прилагани, което иска да направи президентът, всъщност давате път на онези, които искат да противоречат или да деградират интереса и благоденствието на българските граждани", смята той.
Шефът на Института за пазарна икономика изброи ползите от присъединяването към еврозоната.
"Премахва се възможността за манипулиране през бюджета и публичните финанси на благосъстоянието на българските граждани и преразпределяне на около между 2 и 4 млрд. на година през прокуратурата. Това е - няма нещо особено. Всичко останало работи. Имаме ситуация на т.нар. уседнал бандит, който взима малка част от пицата, оставя останалите да ядат, но взима тази част от пицата постоянно. В момента става дума за прехвърляне на правата от една група, която яде от пицата, на друга група. Президентът иска да дойде друга група, която да яде от пицата", коментира икономистът.
Дир.бг
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Г-н Радев е достоен човек.Дали обаче спестяванията му са в левове,или да кажем -в рубли или юани?
Анонимен
Тоя от каде го изровихте
писна му на президента от предатели
И сега почнаха да се оправдават с Путин
България винаги е страдала от умни политици
Защо другите не приемат еврото или
Такива са заповедите на големите
Ние сме най бедните и най умните
Ха ха
Анонимен
Хърватите приеха еврото и сега са много по добре.
Стига с тези нашите русофили,че с тя х сме за никъде. Именници.
Анонимен
Хърватия нямаше валутен борд така че не е база за сравнение.
Анонимен
"Красен Станчев: Единственият изход е отстраняване на президента"
Йосиф Сталин: "Има човек — има проблем, няма човек — няма проблем."
Анонимен
Кого ще остранява този смешник бе! Радев го избраха гласовете на 2 млн.българи, а настоящият парламент с все измамите събра има-няма 1 млн. Кое от двете е по-легитимно тогава?