Френският президент Еманюел Макрон направи още една стъпка към разширяване на френското ядрено възпиране над цяла Европа, като заяви, че е готов да обсъди с други държави на континента разполагането на френски самолети, оборудвани с ядрени оръжия, предаде Франс прес.
Това обсъждане, за което френският президент спомена няколко пъти от началото на март насам, се провежда на фона на сближаването между САЩ и Русия и опасенията от мащабно изтегляне на американската армия от Европа.
"Готови сме да започнем тази дискусия. Ще определя рамката съвсем официално през следващите седмици и месеци", заяви президентът в ефира на телевизия Те Еф 1. Американците вече разполагат тези сили от известно време в редица европейски държави.
Макрон обаче постави три условия за тази хипотеза: "Франция няма да плаща за сигурността на другите", това потенциално разполагане "няма да намалява това, от което (Франция) се нуждае" и накрая "окончателното решение винаги ще бъде на президента на републиката, на ръководителя на въоръжените сили". Според него подобни дискусии няма да променят френската ядрена доктрина, която е имала европейски измерения още от времето на Де Гол.
Темата беше повдигната в началото на март в реч на френския президент, който заяви, че иска да постави началото на стратегическия дебат за защитата на Европа под френския ядрен чадър. Това беше отговор на изказване на Фридрих Мерц, тогава бъдещ германски канцлер, който беше преценил, че е необходимо Европа да се подготви "за най-лошия сценарий" на НАТО без американската гаранция за сигурност.
Франция и Великобритания са единствените европейски държави, които разполага с ядрени оръжия. Досега останалите европейски членове на НАТО бяха под американския ядрен чадър.
Макрон вече е подчертавал, че "жизненоважните интереси" на Франция, които са в основата на нейната стратегия за ядрено възпиране, включват и тези на нейните "основни партньори" в Европа.
"Моментът, в който живеем, е момент на геополитическо пробуждане. Нашата Европа е изградена преди всичко за мир", напомни Еманюел Макрон днес. Но "предизвикателството пред нас е да останем свободни", предупреди той.
Макрон заяви също, че Европа ще наложи санкции, ако Русия докаже, че не спазва прекратяването на огъня в Украйна. Той посочи като възможности "вторични санкции" за "прекупвачите" на "финансови услуги" или "изкопаеми горива".
В събота Украйна и нейните европейски съюзници, заедно със САЩ, поставиха на Москва ултиматум да се съгласи на "пълно и безусловно" 30-дневно прекратяване на огъня, което да започне в понеделник, като в противен случай Русия ще бъде изправена пред нови санкции.
От началото на войната в Украйна през февруари 2022 г. Европейският съюз вече е наложил на Русия 16 пакета санкции. Следващия вторник се очаква да бъде приет 17-и пакет. Засега финансовият сектор и изкопаемите горива бяха до голяма степен пощадени от тези санкции. Понастоящем европейците обмислят възможността да наложат санкции на повече банки, които не са били изключени от мрежата СУИФТ, която управлява по-голямата част от трансакциите в световен мащаб. По този начин те възнамеряват да се насочат към финансови институции в трети страни, включително в Азия, които позволяват заобикалянето на вече наложените санкции.
В петролния сектор идеята е да се наложат санкции на големите руски петролни компании.
Според европейски дипломатически източник изготвянето на санкциите, засягащи тези два сектора, ще отнеме няколко седмици, отбелязва АФП.
Макрон подчерта, че "войната трябва да приключи и Украйна трябва да бъде в най-добрата възможна позиция за започване на преговори". Според него именно това ще даде възможност "да се решат териториалните въпроси". Френският президент обаче добави, че "дори самите украинци осъзнават, че няма да могат да си върнат всичко, което е взето от 2014 г. насам" от Русия, без да назовава конкретни региони.
"Това, което правителството на Бенямин Нетаняху прави днес (в Газа), е неприемливо", добави още Макрон в интервюто си, определяйки случващото се като "позор".
БТА/Dnes.bg
Коментари
Анонимен
Един самолет с две бомби и на Буховци.
Анонимен
"Франция и Великобритания са единствените европейски държави, които разполага с ядрени оръжия."
Мхм, точно така е. Освен тях ама никой друг в Европа няма ядрени оръжия. Особено страната в която е най високия връх в Европа.
Анонимен
Само да не ги откраднат братята. Самолетите за халумин, а бомбите да ги продадат на Иран.
Ш
Аз да попитам за ефекта от това действие. Как жабарите смятат, че могат да ги използват тези бомбички за възпиране при положение, че Русия разположи тактически ракети в Беларус. Бомба срещу ракета ми звучи като да влезеш в престрелка с нож в ръка.
Анонимен
Явно зелю си е избърсал носа в кърпичката на Макрон от влака онзи ден. Само така може да се обясни зараждането на тази идея.
Анонимен
До Ш , каква е разликата според теб между ракета прелитаща няколко стотин километра и бомба прелитаща същите километри, че нещо не разбрах.
Анонимен
Добрият и опитен политик не стига дотам , че в 21 век да противопостави на " оръжеен нож" страните в Европа. " Грешките " на Горби не са продукт на Макрон...Вожда на Западна КНДР , с подплънки на обувките , явно нещо не е преценил,както трябва. Слава Росию!
Ш
Разликата г-н Анонимен гений е, че ракетата е оборудвана с двигател ускорител, а бомбата няма такъв и "лети" на принципа на свободно падане гарантирано от земното притегляне.
Анонимен
Добрият и опитен политик ще изправи всички грешки на своите предшественици. И го прави успешно през последните 25 години. Жалко, че няма такива в Европа, за да се случат нещата по-бързо и с по-малко жертви.