България е една от страните, в които делът на функционално неграмотни деца е най-голям, сочи доклад на Детския фонд на ООН - УНИЦЕФ, цитиран от ДПА и БТА.
Според изследването, което сравнява данни от 43 държави членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, както и ЕС, две трети от 15-годишните българчета са функционално неграмотни и не умеят да правят математически упражнения, което означава, че не могат да разбират основен текст, което поражда опасения относно дългосрочните им перспективи. Общо в тези 43 държави функционално неграмотните тийнейджъри са около 8 милиона.
Това е увеличение с четири процента от 2018 г. насам, като процентите са най-високи в България, Колумбия, Коста Рика, Кипър и Мексико, допълват от УНИЦЕФ.
В доклада се изтъква, че в много държави има влошаване на академичните способности сред децата, което се дължи на затварянето на училищата по време на пандемията от коронавирус. Директорът на отдела на УНИЦЕФ за проучвания и прогнози Бо Виктор Нюлунд каза, че децата са изпитвали затруднения в редица области още преди пандемията.
"Сега, предвид увеличаването на икономическата несигурност страните трябва да превърнат в приоритет образованието, здравето и благосъстоянието на децата, за да им гарантират възможности и щастие за цял живот, както и да гарантират икономическата сигурност на обществата ни", заяви той.
От друга страна, Нидерландия и Дания са двете държави, в които децата живеят най-добре, що се отнася до психичното им благосъстояние, физическото им здраве и уменията им. На трето място се нарежда Франция, следвана от Португалия и Ирландия, пише в доклада.
На дъното на тази класация са Нова Зеландия, Колумбия, Мексико, Турция и Чили.
Според изследването се наблюдава още значителен спад на детската смъртност, цялостно намаляване на броя на самоубийствата сред младежите и увеличаване на броя на децата, които завършват училище.
Въпреки това в доклада се изразява безпокойство относно психичното здраве, като се наблюдава спад на удовлетворението от живота сред децата. Япония е единствената държава, в която се отчита подобрение по този индекс.
Физическото здраве на децата също се влошава, като броят на децата с наднормено тегло продължава да расте.
"В началото на пандемията данните показваха обезпокоителна тенденция за благосъстоянието на децата, особено за тези, които идват от семейства с по-ниски доходи", каза Нюлунд. "Предизвикателствата, които срещат децата, ни показват, че трябва да открием последователен, цялостен и всеобхватен подход, който зачита техните нужди във всеки етап от живота им", добави той.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Неее,не може да бъде,да се сравняваме баш с Колумбия,Мексико и т.н.
Родителите квитса такова е и наследството.
Анонимен
Опростачването дава вече плодове. Скоро цялата реколта ще е такава. Припомнете ми как беше по Татово време?
2020
35 години евроатлантически ценности и от държава в топ местата на света по образование сега сме на това дередже. Честито! И същите, които ни докараха до тук сега ме убеждават, че най-доброто предстои като влезем в еврото и много държат да го направят по най-бруталния и анти-демократичен начин. НЕ БЛАГОДАРЯ!
Анонимен
След като 35 години кражбите на висше държавно ниво вървят нагоре, а образование, здравеопазване, доходи на народа - надолу, съвсем логично стигнахме дотук. Чудя се само след още 35 години дали във властта ще има българи, достатъчно грамотни, за да продължават с кражбите, или и за това вече няма да имат акъл.
мургав тийн
Брат нищо не разбрах от тоя пост
Анонимен
Ако не беше гадния комунизъм сега всички деца щяха да са отличници, а не дебили, нали?
Анонимен
Това са децата на децата на демокрацията. Резултат от дейността на анти-проект България.