Нов трус разтърси БСП след решението на левицата да откаже подкрепа за предложения от президента Румен Радев референдум за присъединяване към еврозоната. Позицията на управляващите органи на партията, че Конституционният съд вече е отхвърлил подобно предложение за национално допитване, предизвика недоволство сред структурите й в страната. За по-малко от ден първо социалистите в Пловдив, а след това и тези във Варна се обявиха против партийната повеля и обявиха, че подкрепят държавния глава.
Бившият министър на икономиката и вицепремиер в кабинета на Жан Виденов Румен Гечев пък обяви, че прекратява членството си в БСП.
В официалния си профил във Фейсбук икономистът написа, че причината е решението на Коалиционния съвет на "БСП - Обединена левица" да не подкрепи предложението на президента Румен Радев за провеждане на референдум с въпрос "Съгласни ли сте България да приеме еврото през 2026 година?".
"Чашата на търпение преля с изумителното решение да не се подкрепи конституционното право на народа на Референдум за членството на България в еврозоната. То е свързано със сериозни рискове за българската икономика, която е най-слабо развитата в ЕС. Рискове, които по-развити страни от нас като Швеция, Дания, Полша, Унгария, Чехия и Румъния категорично не приемат", пише Гечев.
По думите му въпреки че решенията на изпълнителното бюро на БСП и на Коалиционния съвет на "БСП-Обединена левица" са легитимни, те се разминават драстично с неговите професионални и политически разбирания и принципи.
Преди два дни в политико-икономически сблъсък с бившия банкер Левон Хампарцумян, Румен Гечев заяви, че провеждането на националното допитване е наложително по юридически и демократични причини. Икономистът напомни, че ЕЦБ отчита загуби от по 9 милиарда през последните две години и когато станем членове, и ние, като най-бедната страна страна в ЕС, ще трябва да ги плащаме. Освен това ЕЦБ ще управлява сегашния ни валутен резерв в БНБ в размер на 42 милиарда евро.
"Няма такова правило, чел съм десет пъти правилата, Закона на Европейската централна банка и никъде не е задължително влизане в еврозоната. Давам пример с Швеция - тя отдавна отговаря на всички критерии, да не би да бият с камшик Швеция да влезе в еврозоната? Това противоречи на здравия разум - че ако си изпълнил определени условия, ти си длъжен веднага, на 1 януари, да влизаш в еврозоната", обясни той.
Структурите на БСП във Варна и Пловдив също се разграничиха от позицията на националната си централа по въпроса с присъединяването на България към еврозоната. Двете ключови организации изразиха подкрепа за инициативата на президента Румен Радев за провеждане на референдум.
Левицата в морския град обяви, че подкрепят усилията на президента за утвърждаване на демократичните процеси в страната, а пловдивските социалисти подчертават необходимостта от демократично вземане на решения по ключови за държавата теми.
Дир.бг
Коментари
Fanim Azak Ura'ti
Тая червена плазма за какво все още са в България. Достатъчно я провалиха и продължават да го правят.
Анонимен
Крадените му пари сигурно са в чували и неможе да ги обмени.
Анонимен
Такива боклуци нарязаха хубавите ни предприятия на скраб и изнесоха мангизите в чужбина
Анонимен
Такъв срив на икономиката като по времето на Виденов и Гечев не е имало и през войните. 20 години трябваха на страната да се възстанови. По някои показатели нивото от преди 1996-7 е достигнато едва през 2019та.
За БСП е добре че такива хора го напускат.