От 1 юни въвеждаме контрол в реално време при предписване и отпускане на лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели, заплащани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), каза доц. Петко Стефановски, управител на касата при срещата си с представители на Информационно обслужване (ИО), Българския фармацевтичен съюз (БФС) и разработчици на аптечни и лекарски софтуерни продукти, съобщиха от Касата.
Стефановски пояснява, че правилата се налагат във връзка с промяна в Закона за здравето, където е определено, че при създаване на електронни документи в НЗОК, с които се удостоверява извършването на дейности, заплащани от НЗОК, се извършва предварителна автоматизирана проверка съгласно правилата на Касата, пише БТА.
Шефът на Здравната каса изрази увереността си, че до края на май тази година, БФС, ИО и всички разработчици ще успеят да приключат процеса във всички лечебни и здравни заведения в страната. Ключово значение за реализацията на тази промяна има доброто сътрудничество със съсловната организация и тяхното съдействие, подчерта доц. Стефановски. По неговите думи по този начин ще бъдат напълно защитени правата на здравноосигурените лица и в същото време ще се повиши контролът върху разходването на обществените средства.
Управителят на НЗОК допълни, че единствено чрез своевременното актуализиране на аптечния и лекарски софтуер няма да се допусне напрежение и нарушаване на достъпа на пациентите до терапия с лекарствени продукти, медицински изделия и храни за специални медицински цели, заплащани от НЗОК.
Системата на здравеопазването е силно бюрократизирана, корупцията е навлязла във всички равнища в нея, доверието към системата от страна на лекарите, медицинските сестри и на пациентите е на критични равнища, заяви Григор Димитров от Българска стопанска камара и член на Надзора на НЗОК на кръгла маса "10 предложения за по-добро здравеопазване".
По думите му непрекъснато се повишава доплащането от пациента, системата е ориентирана към разходен тип и не е балансирана, плаща се повече за лечение, вместо за профилактика и превенция.
Коментари
Добави коментар