Ще сезирам Конституционния съд за безпрецедентното нарушение на законността от Народното събрание в лицето на неговия председател Наталия Киселова. Това съобщи пред журналисти президентът Румен Радев преди да отпътува на официално посещение в Япония.
Държавният глава визира издаденото от шефката на парламента разпореждане, с което Киселова върна като недопустимо предложението му с искане за произвеждане на национален референдум с въпрос "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 г.?"
"Загубим ли солидарността, обществената тъкан бързо се разпада. Пътят към валутата не минава през трупа на демокрацията и закона. Той минава през урните. Затова ще продължа своите усилия българите да бъдат питани на национален референдум", добави Румен Радев.
Според президента в политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото.
"Манипулациите, че предложеният от мен референдум е срещу еврото, са обида за интелекта на българите. Моята цел е ясна - всеки български гражданин да може да се произнесе за нашата готовност да приемем единната европейска валута през 2026 г. И моето предложение вече дава резултат. Най-сетне започнаха дебати за реалната ни готовност да приемем еврото следващата година. Най-сетне господата Пеевски и Борисов чухме от тяхната уста думите "цени" и "нужда от контрол". Твърде късно и под натиск"", добави Радев.
Той обърна внимание, че цените на стоките и услугите в една наскоро приела еврото страна (държавният глава визира Хърватия - бел. ред.) са нараснали значително и бързо няколко месеца преди приемането на единната европейска валута. Президентът напомни, че според данните на Националния статистически институт всеки трети българин е в риск от бедност.
"И тук въпросът е може ли това да се случи и у нас? Искрено се надявам да не стане. Но пренебрегването на проблема, липсата на финансови буфери, на адекватни органи и навременни мерки от една страна и фактът, че всеки трети българин е в риск от бедност, а 1,3 млн. са под прага на бедност според НСИ генерира проблеми и рискове и ние не трябва да си затваряме очите за тях", уточни Румен Радев.
По думите му това са рискове от такъв характер, че тези хора, чийто стандарт и без това е изключително нисък, могат да го понижат още повече за кратко време - само няколко месеца.
Президентът добави, че е очаквал заедно с изпращането на искането за извънреден конвергентен доклад, да види и пакет от мерки, но такъв е нямало.
"Не видях такива мерки и месец по-късно при приемането на бюджета, а в началото на месец май излязоха и данните от МФ, че постъпленията за първото тримесечие в бюджета изостават с 20 процента. На фона на рекордни разходи, заеми и регионални дисбаланси. Затова и предложих всенародно допитване за готовността ни като държава и като общество да приемем еврото през 2026 година - защото и ползите, и рисковете лягат върху хората и именно управляващите са тези, които трябва да ги информират откровено, да ги убедят и да потърсят тяхната подкрепа. А ако не я получат ще имат една година да ги убедят. Но не със заклинания, а с реални действия", каза още Радев.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Румба кът не харесва,махни се бе.
Краси Янев
А така! Народа не иска еврото. Ако смятате, че е обратното дайте да се преборим с един референдум. Ама пусто страх...
Анонимен
То си е за страх. Умникът Кр. Янев се затруднява с правописа, но имат мнение за неща, които не разбира. Такива като Кр. Я. ще определят бъдещето на децата, които ще останат в България.
Анонимен
Браво Генерале
Анонимен
Ами обясни му нещата за да направи информиран избор. Кой си ти че да решаваш кои да гласува и кои не? Всички сме равни
Анонимен
пРезидента пак се изцвъка.Що тъй бе рУмене държиш се с нас сякаш все за нещо сме ти виновни.Трябва да сме с твърда валута щото на Боташ голям борч ни натресе.
Анонимен
Президентът отново е прав. За всичко, което казал.
Анонимен
Румбата е български генерал,който подражава на друг български генерал а именно Владимир Заимов.Ако Борис Трети беше жив знаем какво щеше да последва.Сега няма кой!
Анонимен
Червен боклук