Българката Александра Петкова спечели първа награда в категория "Физика и астрономия" на най-големия конкурс за гимназисти в света, свързан с наука и инженерство - Regeneron International Science and Engineering Fair (Regeneron ISEF), проведен в САЩ, съобщи Вълкан Горанов, изпълнителен директор на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки, цитиран от БТА.

Ученичката спечели и наградата на името на Хауърд Робърт Хорвиц за фундаментална наука. Това е най-високата награда за България на ISEF, откакто страната ни има участници в този конкурс, отбелязва Константин Делчев, който ръководи българските участници в САЩ, цитиран в разпространено съобщение.

Научен ръководител на Александра Петкова е Никола Каравасилев. Нейната разработка разглежда ъгъла на следите, които оставя плавателен съд по морската повърхност, предоставяйки експерименти и теоретична обосновка за феномените, водещи до нарушение на постулирания от лорд Келвин константен ъгъл, отбелязват от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

Александра Петкова завърши Националната-природа математическа гимназия тази година и на състезанието в САЩ представя Европейския съюз, след като миналата година завоюва първа награда на Европейския конкурс за млади учени (EUCYS).

Подготовката и участието й беше успоредна с останалите български участници в конкурса, подпомогната от Институт по математика и информатика на Българската академия на науките и Национална програма "Образование с наука", информират от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

Най-младата българска ученичка на конкурса - Димана Праматарова, завоюва първата награда на ΜΑΘ, американско почетно общество за ученици и студенти, както и получи парична премия в размер на 1500 щатски долара.

Тя е единадесетокласничка в пловдивската Математическа гимназия "Акад. Кирил Попов" и за първи път участва в конкурса. Разработката й - Squarefullness of Factorials of Polynomials, е доста техничен поглед върху един проблем от теория на числата, касаещ степените на прости числа при разлагане на произведения от стойности на полиноми, отбелязват от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Научен ръководител е Мирослав Маринов, а двамата работят по тази тема от миналата година.

Отлично се представиха на състезанието в САЩ и останалите две български представителки - Демира Недева и Александра Николова, допълват от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

dir.bg