Наземният градски транспорт в София ще работи утре. Това обяви Георги Панайотов - председател на КТ "Подкрепа" в Столичния електротранспорт.
"От синдиката ще продължат да отстояват по-високи възнаграждения за служителите в сектора", заяви още Панайотов.
Допълнителните 15 милиона лева, които държавата ще отпусне на Столична община, ще бъдат достатъчни за удовлетворяване на исканията на работещите в градския транспорт за увеличение на основните им заплати с 300 лв., заявяват във Фейсбук от Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ.
В същото време в три комисии в СОС обсъждат проблемите в градския транспорт. Председателят на транспортната комисия предлага да общината да отпусне още 15 млн. лв. , освен тези от кабинета, с които да заздравят дружеството и осигуряват по-добри условия на труд. Един от основните спорове в залата са "за" и "против" отпускането по 300 лева на калпак за работещите в градския транспорт без анализ на икономическото състояние на дружеството и обосновка.
"Ще следим зорко тези 15 млн. лв. да се използват само и единствено за работни заплати", коментира Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ.
На среща в централата на ГЕРБ лидерът на партията Бойко Борисов пък нареди градският транспорт да върви от утре, ако може даже и от тази вечер.
"Свържете се още днес със синдикатите и градският транспорт да върви от утре, ако може даже и от тази вечер", заяви Борисов.
Председателя на Комисията по транспорт в Столична община Иван Таков обясни, че проблемът със заплащането в столичния градски транспорт е от доста време, като синдикатите са предупредили преди повече от месец, че ще излязат на протест, но не е имало реакция от страна на градската администрация.
Коментар направи и кметът на София Васил Теризев. Той определи случващото се като поредния епизод от сериала "Създаване на проблем - решаване на проблем" от едни и същи хора.
"Тези 15 млн. идват днес, бързо, за да решим един проблем, но не казват, че общината трябва следващата година и по-следващата да намира всеки един лев, гласуван за увеличение. За пореден път ставаме свидетели на това, как не се мисли устойчиво", коментира кметът.
Според адвокатите гражданското неподчинение граничи с престъпление.
"Гражданското неподчинение граничи с престъпление, защото те са блокирали депата. Което значи, че дори работниците, които не желаят да стачкуват, не могат да излязат да си свършат работата", обясни адвокат Светлана Нейкова, цитирана от bTV.
dir.bg
Коментари
Анонимен
Щом държавата дава на софийския общински транспорт, не е ли редно да даде и на другите общини?