Синдикатите в градския транспорт на столицата изразиха задоволство от осигурените пари за вдигане на заплатите с 300 лв. след намесата на държавата, но предупредиха, че ако не бъдат изплатени на всички, както е договорено, и ако не се споразумеят за колективния трудов договор, отново ще излязат на протести. Настояват разговорите за проблемите в сектора, сред които условията на труд, да започнат буквално още от днес и да подпишат споразумение с общината, тъй като отпуснатите средства решават проблема само за 2025 г.

Към момента осигурените пари са 47 млн., които са напълно достатъчно, тъй като нужната сума за ръста на възнагражденията беше 41,5 милиона. Декларираха го вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов по Нова телевизия, колегата му от същия синдикат Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати и шефът на Федерацията на транспортните работници към КТ "Подкрепа" Иван Кирилов - двамата гости в студиото на БНТ.

"От исканията на служителите само 2/3 са постигнати. Предстои да се преговаря за подобряване на условията на труд, управление на работното време, почивки и отпуски. Извънредният труд трябва да е максимум 30 часа месечно, макар по начало да е забранен", коментира Капитанов.

"15 милиона ще стигнат до края на годината - КНСБ изчисли, че вече има 17 милиона, отпуснати с приемането на бюджета. Кметът пое отговорност, че има възможност да осигури още 15 милиона. СОС трябва да прекрои рамките на бюджета си, може да се вземат пари от неизпълнимите капиталови разходи. Това е необходимо, за да се случи и другото предвидено увеличение от 500 лева. Ако не постигнем договорка по КТД заради липса на финансиране от СО, най-вероятно отново ще има протести. Синдикатът не може да каже "Уволнявайте хора", но ще обсъдим при преговорите дали са необходими съкращения", заяви Капитанов по Нова телевизия.

По думите на Иван Кирилов от "Подкрепа", ако обещанията не бъдат изпълнени, "ще се случи още от същото". 

"Работниците са готови още от утре да излязат. Мисля обаче, че всичко ще протече нормално. Заявките са по-скоро положителни. С 300 лева ще се увеличат заплатите от 1 април. Беше взето решение да се изготви проект на икономическа рамка на обществения транспорт, ЦГМ да го извърши това нещо, да се внесе като доклад в Общинския съвет и да се приеме. Тези отпуснати 15 млн. ще влязат в икономическата рамка, оттам ще се разпределят за заплати и за други разходи на операторите.", добави той.

Той поясни, че сумата е само за тази година. "Затова сме предложили споразумение на СО и на кмета да подпишем. Вътре са освен останалите увеличения за следващите години до 2027 г. и всички стъпки, които ние смятаме за необходими да се предприемат за подобряване на работните условия на служителите.

Капитанов пък коментира и позицията, че не всички трябва да получат по 300 лв. "на калпак", която прозвуча и по време на дискусията между общинските съветници в три комисии преди ден. "Всички професии в градския транспорт заслужават достойни доходи, защото полагат неимоверни усилия, за да съществува системата. Всеки трябва да получи много повече, отколкото е взимал досега", каза Капитанов. Той не пожела да коментира заплатите на шефовете на четирите дружества в транспорта и обясни, че те не са били обект на исканията на протестиращите, но "би трябвало да получат увеличение, заедно със служителите".

"Синдикатите сме имали контакт с тях, уведомили сме, че служителите няма да изпълняват трудовите си задължения поради опасност за здравето заради условията на труд. Ръководителите на дружествата не са предлагали решения", уточни синдикалистът.

"Работниците решиха проблема на София с това, че не спряха да се противопоставят. Шест дни на студ, на пек, на дъжд бяха пред депата, пред гаражите и не допуснаха да излезне нито едно транспортно средство. Останалото е политически решения.", заяви Иван Кирилов. Той отправи критика към кмета Васил Терзиев.

"През този процес неведнъж и два пъти коментирахме, че и държавата е редно да се намеси. Кметът Терзиев доста пъти спомена, че е необходимо държавата да се намеси. Учудващо за мен е неговото поведение от вчера, след като държавата се намеси, той реши, че има нещо гнило в цялата тази работа.", коментира общинарят от БСП, който е и синдикалист.

Тъй като предприетите стъпки са само за 2025 г., синдикатите са предложили подписване на споразумение със Столична община и кмета, каза председателят на Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ Александър Шопов. В него са вписани увеличенията за следващите години до 2027 г. и всички стъпки, които ние смятаме за необходими да се предприемат за подобряване на работните условия на служителите. Например за здравето - изследване на работниците и служителите за тяхното здравословно състояние, обясни той.

"Без да има постоянни разговори на експертно ниво да чакаме последният момент, когато ножът е опрял до кокала и работниците искат само своите възнаграждения, няма как в такава ситуация да се взимат правилни решения и да се върви напред. От днес трябва да започнем разговори за следващата година.", категоричен е синдикалистът. 

Шест дни продължи транспортната блокада в София, след като синдикатите завардиха депата на наземния транспорт и той спря. Кметът отказа да изпълни исканията им от 400 лв. увеличение на заплатите на всички, предложи вариант с бонуси към заплатата, те отказаха, но свалиха сумата на 300 лв., след което Васил Терзиев заяви, че няма откъде общината да "ореже" средства, за да даде пари на транспортните работници. Така преговорите се оказаха в задънена улица, създаде се напрежение в столицата и заради предстоящите матури на зрелостниците. Последва намеса на правителството, като премиерът Росен Желязков обяви от централата на ГЕРБ заедно с финансовата министърка Теменужка Петкова и лидера Бойко Борисов, че отпускат от бюджета 15 млн. лв. за транспорта на София. Управляващите и синдикатите обвиниха кмета, че не е положил усилия да се справи с кризата, а протестиращи и политици от ПП-ДБ излязоха на протест в подкрепа на Васил Терзиев.

Дир.бг