В телефонен разговор в понеделник президентът Тръмп е казал на европейските лидери, че руският президент Владимир Путин не е готов да прекрати войната в Украйна, защото смята, че печели, твърдят трима души, запознати с разговора.
Признанието е това, което европейските лидери отдавна вярват за Путин - но за първи път го чуват от Тръмп. То също така противоречи на онова, което Тръмп често е казвал публично - че вярва, че Путин наистина иска мир.
Белият дом отказа да коментира и препрати към публикацията на Тръмп в социалните мрежи от понеделник за разговора му с Путин. "Тонът и духът на разговора бяха отлични. Ако не беше така, щях да го кажа сега", заяви той.
Макар че Тръмп изглежда е стигнал до идеята, че Путин не е готов за мир, това не го е накарало да направи това, което европейците и украинският президент Володимир Зеленски твърдят, че трябва да направи: да удвои борбата срещу Русия.
Тръмп проведе по-ранен разговор с европейските лидери в неделя - ден преди двучасовия си разговор с Путин. Според запознати с разговора тогава той е посочил, че може да наложи санкции, ако Путин откаже прекратяване на огъня.
В понеделник той отново се завъртя. Не беше готов да го направи. Вместо това Тръмп заяви, че иска бързо да пристъпи към преговори на по-ниско ниво между Русия и Украйна във Ватикана.
В разговора в понеделник са участвали Зеленски, френският президент Еманюел Макрон, германският канцлер Фридрих Мерц, италианският премиер Джорджа Мелони и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Това отчасти беше кулминацията на започналата около 10 дни по-рано европейска дипломатическа офанзива, целяща да накара Тръмп да окаже натиск върху Путин.
Въпреки че усилията в крайна сметка не успяха да накарат Тръмп да направи това чрез допълнителни санкции, европейците са видели някои положителни страни на резултата. Процесът е помогнал да се изясни за всички, включително за Тръмп, каква е позицията на Путин: той не желае да спре войната на този етап. А за европейците той помогнал да се подчертае, че сега до голяма степен от тях зависи да подкрепят Украйна. Европейците не вярват, че администрацията на Тръмп ще спре износа на американски оръжия, докато Европа или Украйна плащат за тях, твърдят източниците.
"Това не е моята война", заяви Тръмп пред репортери в понеделник след разговора си с Путин. "Ние се забъркахме в нещо, в което не трябваше да участваме".
По време на разговора си с европейските лидери в неделя, в който са участвали Макрон, Мерц, Мелони и министър-председателят на Обединеното кралство Киър Стармър, Тръмп е посочил, че ще изпрати държавния секретар Марко Рубио и специалния пратеник Кийт Келог на разговорите, които сега се очаква да се проведат във Ватикана. В понеделник Тръмп изглежда не се е ангажирал с ролята на САЩ, според един информиран за разговора.
Някои от европейците, участвали в разговора в понеделник, са настояли, че резултатът от евентуалните преговори във Ватикана трябва да бъде безусловно прекратяване на огъня. Но Тръмп отново се е отклонил, като е заявил, че не харесва термина "безусловно". Той е заявил, че никога не е използвал този термин, въпреки че го използва, когато призова за 30-дневно прекратяване на огъня в публикация в Truth Social на 8 май.
Дипломатическата офанзива на Европа, целяща да накара Тръмп да окаже натиск върху Русия, ескалира, когато консервативният германски канцлер Мерц встъпи в длъжност по-рано този месец. Мерц беше много по-склонен да се конфронтира с Путин, отколкото левият му предшественик Олаф Шолц. Още по-важно е, че коалицията на Мерц помогна да се промени конституцията на Германия, за да се даде на страната много по-голяма свобода на действие при вземането на заеми, които да се изразходват за военни цели и за подкрепа на Украйна.
На 10 май Мерц, Макрон, Стармър и полският министър-председател Доналд Туск направиха импровизирано посещение при Зеленски в Киев. Те го призоваха да се съгласи с това, което иска Тръмп, за да разкрие нежеланието на Путин да прекрати войната. След това използваха мобилния телефон на Макрон, за да се обадят на Тръмп от официалната резиденция на Зеленски и да му кажат, че Европа и Украйна напълно подкрепят призива му за 30-дневно прекратяване на огъня. Европейците публично заплашиха с нови санкции срещу Путин, ако той не приеме прекратяването на огъня.
В отговор на нарастващия натиск от страна на Европа и Вашингтон Путин предложи първите преки преговори с Украйна от три години насам. Тръмп се възползва от предложението, като дори в един момент предложи да отиде в Турция, за да се присъедини към преговорите.
В рамките на няколко дни в Истанбул се проведе среща, но Путин не присъства. Той изпрати представители на по-ниско ниво, които повториха исканията, които Украйна смята за неприемливи.
След като Путин не отиде в Истанбул европейците отново притиснаха Тръмп да обмисли оказването на по-голям натиск върху руския лидер. Те одобриха скромни нови санкции срещу Русия, но продължават работата по по-силен пакет от мерки. Тръмп обяви, че е организирал разговор с Путин, като заяви, че перспективите за мир могат да се развият само ако лидерите на САЩ и Русия разговарят.
Когато Тръмп е разговарял в неделя с европейските лидери, преди този разговор с Путин, той е дал сигнал, че САЩ може да се присъединят към Европа в налагането на санкции върху руския износ на енергия и банкови трансакции. Сенаторът Линдзи Греъм, близък съюзник на Тръмп, заяви в сряда, че е събрал 81 съавтори на законопроект, който значително ще засили енергийните и други санкции срещу Москва.
В неделния разговор Тръмп е използвал характерния за него нестандартен стил, като смесва похвали и критики към европейските лидери. Той е похвалил Мерц за прекрасния му английски. "Обичам го още повече с този немски акцент", казал той, според запознат с разговора.
В друг момент той се е отклонил от темата и е заговорил за миграционните политики на Европа. Тръмп е заявил, че неконтролируемата миграция е довела страните им до "ръба на колапса".
Макрон, който е в най-дълги отношения с Тръмп, го е помолил да спре. "Не можеш да обиждаш нашите народи, Доналд", казал Макрон.
Като цяло обаче тонът е бил положителен, твърдят запознатите с разговора. Той е оставил у някои впечатлението, че Тръмп просто може да подкрепи нови санкции, ако Путин не се съгласи на прекратяване на огъня. Но тези надежди бяха попарени ден по-късно.
Очаква се разговорите във Ватикана да започнат в средата на юни.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Разговорът на Тръмп с Путин продължи над 2 часа, докато на еленски, с когото говори преди това, му затвори телефона на втората минута. Който разбрал разбрал.
13:18 разполага с
класифицирна информация - с кого и колко секунди разговаря тръмп по телефона.
Анонимен
Разполагал форумеца с класифицирана информация, дръжки. Свежда ни путинска дезинформация. Мисли си си, че и ние сме като него шаранчета.
Анонимен
Времетраенето на разговора между Путин и Тръмп е публично обявено от двете страни.
🤣🤣🤣
Анонимен
Факт е, че откачалниците се възхищават на по големи откачалници. Кой разбрал, разбрал.
13:36
Информацията е публична, хабиби