Шуменското Североизточно държавно предприятие /СИДП/ започва работа по нов стандарт, по който за първи път в Европа ще работи държавна структура, стопанисваща и управляваща държавни горски територии.

След въвеждането му нискокачествената и отпадъчна дървесина на територията на предприятието ще бъде използвана за производство на електричество и топлина, като по този начин ще се постигне значително намаляване на емисиите на CO2, произтичащи от производството на енергия, съобщиха от пресслужбата на Предприятието.

Сертификационната схема за производство на устойчиви ресурси SURE обхваща използването на горска биомаса за производството на енергия, като в същото време способства за опазване на зоните по Натура 2000,  биоразнообразието, вододайните зони и др.  

През тази седмица бяха одитирани и първите три стопанства, които ще работят по стандарта. Проверката бе извършена от международният одитор на Preferred by Nature и технически ръководител на сертификационните схеми SBP и SURE Михаил Рай, а от българска страна одитор бе Александра Александрова.

Очаква се до месец да излезе доклада им и ДГС-Провадия, ДГС-Варна и ДГС-Суворово да бъдат вписани в системата и да започнат работа. Интерес към стандарта проявяват и други териториални поделения в обхвата на СИДП.

 “Директива (ЕС) 2018/2001 (RED II) поставя политически цели за държавите-членки на ЕС за значително увеличаване на дела на възобновяемата енергия при потреблението на енергия до 2030 г. Използването на биомаса като възобновяема суровина ще играе важна роля в тези усилия и със сигурност ще се увеличава в бъдеще. Редица български фирми вече заявяват интерес към подмяна на горивата, които използват, с възобновяеми, за да се гарантира зеленото бъдеще на планетата ни”, допълниха от СИДП.

ШУМ.БГ