Остават 5 работни дни до изтичането на срока за подаване на заявления по първия етап на проекта за подмяна на печките на твърдо гориво с климатици, съобщиха от пресцентъра на Община Шумен.
Приемането на документи е до 31 май 2025 г.
Над 1000 са подадените апликации за първите 4 месеца от приема на документи по 5-годишния проект. От безплатната замяна ще могат да се възползват 4932 жилища в цялата община.
Заявленията се подават от граждани, които желаят смяна на старите си печки на твърдо гориво с нови екосъобразни уреди – електрически, в т.ч. и климатици, на пелети или фотоволтаични системи.
Проектът се финансира по Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. и струва 36,6 млн. лева, от които 31,1 млн. лева от Европейския фонд за регионално развитие и 5,5 млн. лева от държавния бюджет.
На подадените от гражданите адреси са направени 200 обхода. Експертите обследват на място и консултират кандидатите. Попълват се технически карти (чек листи) и протокол за посещение и пригодност на жилището. Правят се физически огледи на сградата и на използваните печки на твърдо гориво, за да се установят техническите параметри и да се валидира приложимостта на заявения вид алтернативно отопление. С одобрените кандидати предварително се уточняват удобен ден и час за посещението. Лица, които не удостоверяват надлежно функциите си по проекта, не следва да бъдат допускани в жилищата.
От Община Шумен напомнят на гражданите две важни условия за кандидатстването - да са платили своите местни данъци и такси преди подаване на заявлението и да подават документи само за имоти в регулационните граници на община Шумен. Имотът не може да е общинска или държавна собственост. Заявителят трябва да има документ за собственост. Допускат се да кандидатстват и юридически лица, които притежават помещения за жилищни нужди.
Пълният набор от документи за кандидатстване може да се получи на място във всеки офис или да се изтеглят от shumen.bg/za-po-chist-vazduh. Телефонът за връзка с екипа на проекта е 0889 499 502.
Постоянните офиси в гр. Шумен са три - на ул. „Съединение” № 71, ет. 2, офис 10 (сградата на РИОСВ), в кв. Гривица на ул. „Ген. Гурко” № 32А и в административната сграда на „Общински пазари“ и са с работно време от 9:30 ч. до 17:30 ч., добавиха от Общината.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
как и къде се проверява с изходящия номер дали дадено домакинство е одобрено.
мечо бокса
със печката е наи топло и със изолациа
До първия
Има телефон, може да звъннете
Анонимен
Тока става скъп цената на дървата пада.
Анонимен
Всяка година по света се изсичат 42 милиона дървета и горите намаляват със застрашително темпо. Изобщо няма да намалява цената им в бъдеще. Точно обратното.
Анонимен
Като се разстели постояннен смог над шумен и околията ще е много уютно да стоим на топличко пред печката с дърва.
Само че има една малка подробност - този вид замърсяване на въздуха неизбежно води до сърдечно съдови и респираторни заболявания, та мнозина ще прекарват повече време в болницата отколкото пред печицата с дърва.
Анонимен
Въздуха през зимата в Шумен е ужасен. Много хора, особено по селата, няма да се откажат от печките с дърва. Живеещите в града пък са забравили какво е да вървиш пеш и само с коли се разхождат. Индустриалната зона расте... Гората боледува, дърветата в града намаляват. Толкова хора не забелязват (или не ги е грижа) какво става.
Анонимен
Иглолистните дървета пречистват въздуха и през зимата. Нека да се засадят много нови борове, кипариси и други вечно зелени дървета. Не само в парковете. На всяка улица, до всеки паркинг, в двора на всички училища, пред всеки офис, , пред блоковите, около индустриалната зона, по изходните шосета. Няма време за моткане и умуване.
Анонимен
когато се горят дърва проблеми няма но в махалите се гори всичко и е голяма смрад Кмете сложи климатиците на циганите а не на общинарите и съветниците които имат достатъчно пари