Заплахата за всички черноморски държави е Русия, беше акцентът в речта на българския министър на отбраната Атанас Запрянов, изнесена по време на форум в Букурещ, озаглавен "Сигурността в Черно море и Балканския регион".
"Ние осъзнаваме значението на Черноморския регион за европейската и евроатлантическата архитектура на сигурност. Нестабилният Черноморски регион пряко заплашва мира и просперитета на Северноатлантическата общност", каза министърът.
Той акцентира върху геостратегическото значение на Черноморския регион за сигурността на Европа и Азия. Сред рисковете, които оказват влияние за нестабилността, министърът открои продължаващата война на Русия срещу Украйна, крехкостта на демократичните системи, неравномерното икономическо развитие, енергийната зависимост и др., съобщи пресцентърът на Министерство на отбраната.
"Трябва да сме готови да се справим с дълготрайна нестабилност в Черно море, където Русия представлява пряка заплаха за всяка черноморска държава и евроатлантическата зона като цяло", заяви Запрянов.
Според него е спешно необходима регионална стратегия за справяне с тази реалност, в която основният фокус трябва да бъде насочен към евроатлантическата архитектура на сигурност и България ще участва активно в превръщането на такава стратегия в реалност, посочи още министърът на отбраната. Той отбеляза, че в контекста на колективния отговор на влошената среда за сигурност нашата страна активно подкрепя укрепването на възпирането и отбраната на източния фланг на НАТО, предаде БТА.
Във връзка с инициативата за военна мобилност, министър Атанас Запрянов изтъкна стратегическото значение на изграждането на Паневропейския коридор VIII, свързващ Италия, Албания, Република Северна Македония, България и Румъния, както и на третия мост над река Дунав, свързващ Русе и Гюргево, като част от новия приоритетен коридор Балтийско море - Черно море - Егейско море, и на коридора между Гърция, България, Румъния и Турция. Тези проекти ще допринесат не само за укрепването на възпирането и отбраната на източния фланг на НАТО, но и за икономическото развитие на Черноморския регион.
"Убеден съм, че за трансатлантическата общност и черноморските държави желаното крайно състояние е ясно - стабилен регион, интегриран в евроатлантическата общност, в който се зачита суверенитетът на всяка държава от региона, развива се международната търговия и се засилва политическата стабилност", каза военният министър. Със сигурност всички тези начинания ще бъдат допълнени от трудни решения, адекватни действия и известна доза смелост, смята Запрянов.
Конференцията в Букурещ е организирана от Центъра за нови стратегии в партньорство с Министерството на националната отбрана, Министерството на външните работи и Университета по агрономически науки и ветеринарна медицина в румънската столица.
В дискусията за сигурността в Черноморския регион участваха още министърът на националната отбраната на Румъния Анжел Тълвар, министърът на отбраната на Молдова Анатолие Носати и заместник-министърът на отбраната на Турция Шуай Алпай. Те подчертаха важността на Черноморския регион за сигурността не само на държавите, граничещи с Черно море, но и за страните от региона и за Европа. Участниците в дискусията дадоха висока оценка за своевременното реализиране на инициативата за създаването на Противоминната група в Черно море и на работата на групата.
Участват военни и анализатори високопоставени анализатори от страните членки на ЕС и НАТО, както и от страни партньори.
След участието си във форума министърът на отбраната Атанас Запрянов разговаря със своя румънски колега Анжел Тълвар в Министерството на националната отбрана на Румъния. Двамата министри отбелязаха напредъка, постигнат в областта на двустранното военно сътрудничество. Беше подчертана важността на новите инициативи на Европейския съюз за развитието на военните способности на двете страни по Плана за превъоръжаването на Европа.
Дир.бг
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Освен Русия и Грузия всички други държави с излаз към морето са членки на НАТО.
Освен Украйна разбира се, но е възможно да остане без такова.
Анонимен
Военен конфликт между НАТО и Русия няма да има защото / чл. 5 ще се задейства/ , Украйна ще има излаз на Черно море /защото поне Одеса никога няма да е руски/, а и Владимир Владимирович ,като комунист е за мира и стабилността ,както и за разбирателство между народите и социалистическа солидарност!
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Много неща твърдяхте, че нямаше да бъдат руски, така че никога не казвай никога.
Буташ определения и имена като "комунисти" или "сталин" между коментарите ти. Те са страшни само за мързеливи, функционално неграмотни сополи и спонсора ти в Германия.
С тях и без тях коментарите ти са ежедневната вербална диария в сайта.
Чиба.
Анонимен
България също беше близо 50 години руска, но слава Богу, вече не е.
Анонимен
"Който те освободи, той ще те пороби".
А защо сами не се освободим? Щото не щем, не че не можем