Учениците и учителите от шуменската Профилирана езикова гимназия „Никола Й. Вапцаров“ днес не се включиха в празничното шествие по случай 24 май.

По този начин те изразяват своя протест срещу Държавния план-прием за учебната 2025/2026 година, с който паралелките на училището се намаляват от 5 на 4. Отпада една от двете паралелки с профил „Чужди езици“ с интензивно изучаване на немски език и втори чужд език английски.

От ПЕГ „Никола Й. Вапцаров“ са изпратили възражение до министъра на образованието и науката, до председателя на ПК по образование и наука в НС, до областния управител на Шумен, до кмета и председателя на Общинския съвет, както и до началника на Регионалното управление на образованието.   

„За съжаление губим надежда паралелката да бъде възстановена, тъй като при преговорите за запазването й неколкократно ни бе обяснено, че има демографска криза в района и следва след две години ще последва още едно намаляване, защото областта има нужда от ученици в професионалното образование и учениците ще бъдат насочвани към тях“, каза пред ШУМ.БГ директорът на училището Зорница Димитрова.

За нея обаче не е нормално да се реже езикова паралелка, към която интересът е висок и винаги се е пълнила с лекота и с ученици с висок бал. Също така след намаляването на паралелките в държавния план-прием от 5 на 4 ще трябва да се редуцира и персонала с един преподавател по немски език.

Категорично в подкрепа на запазването на втората немска паралелка е и преподавателят по Български език и литература Мирослав Дяков. „Нашето неучастие в празничното шествие е заради кампания, която се води срещу нашето училище не от днес и не от вчера. Миналата година също имаше желание да бъдат съкратени паралелки и за съжаление тази година чиновниците успяха. Не е случайно, че е атакувана точно паралелката с немски и английски, тъй като в България ние сме едно от 25-те училища, в които учениците имат възможност да получат немска езикова диплома DSD II и едно от 13-те, в които могат да получат сертификат DSD I. Явно авторитетът на гимназията притеснява някого“, каза Дяков.  

Според него очакването, че с едно чисто административно решение ще бъдат пренасочени ученици към професионални гимназии не е сериозно и няма да се оправдае.

„Искам да обърна внимание, че при вземане на такова решение, което е от обществено значение на Област Шумен, се очаква да бъде проведен диалог със засегнатите страни и да се потърси общественото мнение. По този начин считам, че родителите ще бъдат ограничени в свободния избор на развитие на техните деца и биха предпочели друго населено място извън Шумен“, добави директорът Зорница Димитрова.

ШУМ.БГ