Учениците и учителите от шуменската Профилирана езикова гимназия „Никола Й. Вапцаров“ днес не се включиха в празничното шествие по случай 24 май.
По този начин те изразяват своя протест срещу Държавния план-прием за учебната 2025/2026 година, с който паралелките на училището се намаляват от 5 на 4. Отпада една от двете паралелки с профил „Чужди езици“ с интензивно изучаване на немски език и втори чужд език английски.
От ПЕГ „Никола Й. Вапцаров“ са изпратили възражение до министъра на образованието и науката, до председателя на ПК по образование и наука в НС, до областния управител на Шумен, до кмета и председателя на Общинския съвет, както и до началника на Регионалното управление на образованието.
„За съжаление губим надежда паралелката да бъде възстановена, тъй като при преговорите за запазването й неколкократно ни бе обяснено, че има демографска криза в района и следва след две години ще последва още едно намаляване, защото областта има нужда от ученици в професионалното образование и учениците ще бъдат насочвани към тях“, каза пред ШУМ.БГ директорът на училището Зорница Димитрова.
За нея обаче не е нормално да се реже езикова паралелка, към която интересът е висок и винаги се е пълнила с лекота и с ученици с висок бал. Също така след намаляването на паралелките в държавния план-прием от 5 на 4 ще трябва да се редуцира и персонала с един преподавател по немски език.
Категорично в подкрепа на запазването на втората немска паралелка е и преподавателят по Български език и литература Мирослав Дяков. „Нашето неучастие в празничното шествие е заради кампания, която се води срещу нашето училище не от днес и не от вчера. Миналата година също имаше желание да бъдат съкратени паралелки и за съжаление тази година чиновниците успяха. Не е случайно, че е атакувана точно паралелката с немски и английски, тъй като в България ние сме едно от 25-те училища, в които учениците имат възможност да получат немска езикова диплома DSD II и едно от 13-те, в които могат да получат сертификат DSD I. Явно авторитетът на гимназията притеснява някого“, каза Дяков.
Според него очакването, че с едно чисто административно решение ще бъдат пренасочени ученици към професионални гимназии не е сериозно и няма да се оправдае.
„Искам да обърна внимание, че при вземане на такова решение, което е от обществено значение на Област Шумен, се очаква да бъде проведен диалог със засегнатите страни и да се потърси общественото мнение. По този начин считам, че родителите ще бъдат ограничени в свободния избор на развитие на техните деца и биха предпочели друго населено място извън Шумен“, добави директорът Зорница Димитрова.
ШУМ.БГ
Коментари
Продължение на9876
Нивото пада на всякъде в България. Не само в определно училище. Още повече причината за закриване не звучи обективна. И к'во? Родителите ще си пращат децата да учат професия готвач, щом не са приете в езикова ли? И тези, които хейтят не им прави чест нито, ако са учители, нито, ако са родители. Всички сме виновни за това състояние на образ-то.
Анонимен
Ако има съкращения на паралелки и специалностите, трябва да е във всички училища и университети. А не да го отнасят училища с по-малко връзки във властта. Като вдигате заплатите и съкращавате вземайте ги под внимание тези слаби резултати от матурите. Имайте критерий! А не държавата 1 седмица да реве за слаб резултат от матурите, а после да реве за заплатите на учителите!
Анонимен
Навремето при "гадния" соц дори техникумите даваха добро образование, в езиковите гимназии преподаваха чужденци, сега нивото е печално. Децата ми завършиха ГПЧЕ английски с немски, там се влиза с най-висок бал, но плащах за допълнителни частни уроци. Не бива да се закриват най-желаните паралелки. Тъжното е, че има и учители-калинки, които нищо не знаят и самите ученици ги поправят.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
И аз да пиша, директорите напускат учителите да пишат високи оценки на учениците си, а те не знаят нищо. Карат ги, за да се фукат с висока успеваемост. И после на матурите пълни двойки, за какво да говорим
Обективен
Истината пак е някъде по средата. Проблемът с многото паралелки е, че влизат деца с много нисък бал. Те реално не са за елитно училище, каквито претенции Езиковата все още има.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимензапознат
докато парите вървят след ученика така ще е