С факелно шествие и поднасяне на венци и цветя тази вечер в Шумен бяха отбелязани 149 години от гибелта на Панайот Волов и от избухването на Априлското въстание.
Маршрутът бе от къщата музей „Панайот Волов“, по пешеходната зона на бул. „Славянски“, до паметника на Волов на площад „Оборище“.
Във факелното шествие тази година се включиха кметът на Шумен Христо Христов, председателят на Общинския съвет Ася Аспарухова, заместник-кметовете Даниела Русева, Десислава Петрова и Даниела Савчева, членове на Дружество "Традиция", както и десетокласници от СУ Панайот Волов“.
На площад „Оборище“ слово за апостола на 4-ти революционен окръг произнесе д-р Милена Георгиева, уредник на къщата музей „Панайот Волов“ и преподавател в Шуменския университет.
„Днес героите, загинали във водите нарека Янтра, няма гроб. Но ние българите знаем, че техният пантеон е в нашите сърца, тяхната душа живее в нас и сме изключително горди, че Панайот Волов е наш съгражданин, шуменец. Към него историята има дълг. Макар самият той да е бил изключително скромен и да е дал своето първенство на помощника си Георги Бенковски, никой не е отнел неговата длъжност и неговото главно апостолство. Той прави в историята прецедент и за този прецедент трябва да знаем. Трябва да бъде написано в съвременните учебници, за да знаят поколенията, че имаме истински, кристалночист българин, който загива за свободата на България!“, каза Милена Георгиева.
Организатори на честването бяха Община Шумен и шуменският клон на НД „Традиция“.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Кмете много си смешен
Анонимен
Много хубаво!
Анонимен
Кмете не ти ли се струва, че петниш образа на един честен и велик шуменски революционер. Ти имаш ли нещо което поне малко да те приближи до тоя свят шуменец.
Анонимен
Кмет, фукльо с факла.
Анонимен
Браво на кмета,занимава се със сериозни дейности !
Запозната
Повече граждани трябваше да се включат в това шествие, за да почетат паметта на шуменския апостол Панайот Волов! Иначе изглежда най-лесно анонимно да се коментира в негативен стил. Но нека всеки от нас първо да погледне към себе си, да застане с името си и да се попита: той какво е направил за нашия град Шумен, за България. Щото анонимните коментари никой няма да ги запомни!
Анонимен
Някой да обясни на Ася, че високите токчета не се връзват с церемонии, свързани с отдаване на почит на някой починал...
Подобни токчета могат да ползуват /основно/ за: фотосесии, абитуриентски, новобрански, чалготеки и други подобни.
Анонимен
Светят си с факлите, за да прегледат дупките по улиците.
Анонимен
След проведения от кмета, общински съветници и граждани експеримент се взе решение: Каквото е останало от уличното осветление в града се изключва. На гражданите ще се раздават по четири факли (комбинирани за осветление и против комари) месечно.