Общините Шумен и Нови пазар подписаха днес договор за финансиране на система за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци - листа, клони, трева, хартия и картон.
Проектът „Изграждане на компостираща инсталация за биоразградими отпадъци за нуждите на РСУО - Шумен, която обслужва общините Шумен и Нови пазар" е на обща стойност 12,444 млн. лв. без ДДС. 80% от сумата е безвъзмездна финансова помощ по ОП „Околна среда“, а останалите са собствено финансиране. Сумата от Европа за Шумен е 9,516 млн. лв., а за Нови пазар 853 780 лв. Двете общини ще съфинансират с общо 2,074 млн. лв.
За проекта на брифинг в Шумен говориха кметът Христо Христов и заместник-кметът на Нови пазар Борислав Георгиев.
Двете общини ще изградят обща инсталация за компостиране на биоразградими битови отпадъци, генерирани в двете общини и тяхното последващо рециклиране. Тя ще в западната част на настоящото Депо за смесени битови отпадъци в кв. „Дивдядово“.
Инсталацията ще е с капацитет 10 427 тона годишно. В нея ще се компостират биоразградими хранителни отпадъци и смесено събрани хартия и картон и разделно събрани зелени отпадъци.
По проекта ще се купят съдове и техника за разделно събиране на цялото количество биоразградими битови отпадъци на територията на двете общините.
Кметът Христов заяви, че всяко домакинство ще получи зелен и кафяв контейнер, съответно за растителни и хранителни отпадъци. Тепърва ще се мисли как да бъдат разположени те в кварталите с многофамилни жилищни сгради. Съдовете за разделно събиране на отпадъците ще са с вместимост между 80 и 120 литра.
“В конкретика за големите градове как ще бъдат разпределени контейнерите тепърва ще дадем допълнителна информация, тъй като контейнерите стават много“, каза кметът на Шумен.
Проектът е с продължителност 30 месеца.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
На този не му ли омръзна вече да лъже постоянно. Ще,ще той мандата преполви, и сега ще почне да обяснява ,че някой му пречи.Гледайте само.
Анонимен
Кмете за крадлив не съм чувал и не допускам.
За лъжец обаче си Номер 1.
Анонимен
Става страшно. Вече ще има инструкции за изхвърляне на боклук. И кмета ще се снима всеки ден до новите казани
Анонимен
И накрая Йонков и Кайряков намазаха ските на кмета. На го ли е парцела до Дивдядово.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Боклучко Сметов
Първите контейнери да поставят до общината.И сичкото кмет,зам.кметове и кметицици ,заедно с разни мухлясали общински съветници ,доброволно да се поместят в тях.Естествено е да се изгризкат помежду си.И след година ще има чудесен компост за градските градинки.И да правим нови избори шуменци, и в общината да влязат младежи,които не лъжат и фантазират.Хайде!!!! Стига ченгесари,агенти и псевдопрофесор
Чанита Вълева
Тоя така наречен "кмет" гледа като изтръпнал, така се е оплел в лъжи и схеми, че не зная как спи спокойно и как е още здрав. Явно бая здрави нерви има!
Анонимен
А кога ще отпуснете пари да се ремонтират улиците в Лозево
Доносник
Никой не може да ти даде това, което Пинокио ще ти обещае🤥