Вторият български самолет F-16 Block 70 пристигна в България днес, съобщиха от пресцентъра на Министерството на отбраната. Самолетът кацна в 15.26 часа в Трета авиационна база в с. Граф Игнатиево и бе посрещнат от началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, командира на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев, изпълняващия длъжността командир на Трета авиационна база полковник Методи Орлов и личния състав на авиобазата. Вторият самолет F-16 Block 70 е боен (едноместен), с борден номер 313. Предстоят процедурите по техническо и летателно приемане на техниката.
“Процесът по приемането на новата платформа F-16 Block 70 във Военновъздушните ни сили и Българската армия продължава успешно. Добре дошъл на втория ни нов боен самолет, който днес пристигна в Трета авиобаза. Продължаваме с приемането и усвояването на новите самолети. Целта остава непроменена - през тази година да получим всичките осем F-16 по първия договор. Работим усилено за постигането на първоначални оперативни способности в реални срокове”, заяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, цитиран в съобщението.
През април в страната ни пристигна първият самолет F-16 Block 70, който е учебно-боен. До края на 2025 г. в изпълнение на договора от 2019 г. страната ни ще получи общо осем такива самолета. Военновъздушните ни сили ще разполагат с една ескадрила F-16 Block 70 до края на 2027 г., когато в страната ще бъдат доставени още осем самолета по втория договор, припомнят от Министерството на отбраната.
В края на май от военното ни министерство съобщиха, че процедурата по техническото приемане на първия самолет F-16 Block 70 с бордови номер 301 е приключила и в момента се изпълнява процедурата по летателно приемане на машината.
Преди около седмица министър Атанас Запрянов каза в ефира на бТВ, че самолет F-16 Block 70 е напълно изправен и е завършил техническото и авиационното приемане и че остават само документални процедури. Запрянов допълни, че приемайки бойния самолет, той става български, не американски. Ще приемаме по същата процедура всички останали самолети тази година, след това ще продължи обучаването на пилоти, посочи министърът.
БТА
Коментари
Хи-хи-хи
А навигационната система на самолета с гласа на Клория или Камелия говори. Или с гласа на искуствения интелект - "Вземете дверия изход".
ДЕФект-16
И защо пътува два месеца? Казаха че е излетял на 28 Април. Пак ли имаше изгорели платки?
Анонимен
Бил е забавен за да се препрограмира да разбомби Кремъл.Ванга беше предсказала че български ф16 ще очисти Путин.
Анонимен
кОНСЕРВНА КУТИЯ
Анонимен
Гледам тука копейки пишат със сменени опорки, нали бяхме купили чертежи?Спокойно всички самолети ще дойдат и еврото ще въведем,пък вие се молете на вашия Бог путин
Ш
7 години бяха само авансово платени чертежи заради политическото спасение на 1 човек и неговата партия. Сега са само два 50 годишни самолета с дефекти, закупени на двойно завишени цени, без въоръжение и обучени пилоти.
Анонимен
^^
И при все това - за предпочитане пред летящите москвичи.