Не е известен точният вид на едрото животно, заради което полицията ограничи достъпа до Шуменското плато. При всички случаи става дума за хищник от семейството на котките.
Това стана ясно на извънреден брифинг в сградата на Областната дирекция на МВР-Шумен. На нея присъстваха директорът на полицията ст. комисар Георги Гендов, зам.- областният управител Диян Димитров, директорът на РИОСВ-Шумен Стела Илиева и началникът на сектор „Престъпления против околната среда и дивата природа“ към ГДНП гл. инсп. Трифон Бойчев.
Всички те са част от Оперативен кризисен щаб, свикан със заповед на областния управител на Шумен.
„Взели сме решение да повикаме специалист от зоологическата градина във Варна за вземане мерки за упояване на животното“, каза Диян Димитров. Той добави, че Щабът е решил още да бъде разпространено съобщение сред жителите на Шуменска област чрез системата BG-ALERT. Все още се уточнява текстът на съобщението, не е ясно и точно в колко часа ще се получи на мобилните телефони.
„Като не сме го видели, няма как да го определим точно. Дали е пума, дали е пантера или ягуар… всичко това е семейство котки“, каза гл. инсп. Трифон Бойчев. Той обясни, че са привлечени служители от Изпълнителната дирекция по горите и Ловно-рибарския съюз за поставяне на фотокапани на места в Шуменското плато, които да спомогнат за локализирането на животното.
От полицията не съобщиха броя на служителите, ангажирани в акцията по търсене на животното.
Стана ясно, че не само разпространения по-рано клип доказва наличието на голяма дива котка на Платото. „Имаме непотвърдена на 100% информация, че действително има следи от пребиваването на животното на тази територия – в района на скалния венец над кв. „Дивдядово“, каза шефът на полицията Георги Гендов.
Той обясни, че разполагат с дрон с термокамера, но той не е ефективен в дневни условия, когато температурата на околната среда е висока.
„Животното не е обект на защита по българското законодателство, тъй като е чужд за нашата страна вид. Нямаме данни за избягало животно от този вид в съседни зоопаркове“, каза Стела Илиева от РИОСВ.
Специалистите не се ангажираха да дадат съвет как да се реагира при среща с животното.
ШУМ.БГ
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Знайко
Това не е никаква пума бе.Едната заместник кметица е съвсем подивяла от коментарите в Шум .бг за нея и е отпрашила.Там и е мястото.Да иде кмета и да се провикне в гората,че пак ще уволнява някой зам.дето не и харесва и она ке дофтаса!
Анонимен
Трябва да се организира протест и граждански натиск за да се намери собственика и понесе отговорност. В момента темата е във всички национални медии и властта няма как да не отговори на гражданите в Шумен!
Анонимен
Виж ти, БГ-Алерта работел...
Анонимен
Наркомана убиец няма нищо общо с Фикосота, освен фамилията, която дори не му се полага, че е по майчина линия при жив баща. И не, собственика на Фикосота не живее там. Живее в София, но да, има къща граничеща с хотел Нирвана. Много елементарно мислене в болшинството от коментиращите. Това е по-притеснително от пумата.
Пфу
Май изобщо нямате идея какво е, пък на клипа хептен не се вижда и не става ясно. Ако се окаже, че заради някое голямо куче, привидяло се на някакви хора, ми изкараха акъла с BG alert, ще се ядосам сериозно. Досега само се забавлявам, особено от вида на уплашените представители на снимката.
Анонимен
Кмета нали е Супермен ще го хване с голи ръце
Анонимен
Да няма общо за това чак в кат се "самозапали" веществено доказателство причина за отнет човешки живот, Ами ако във не само една къща в този район има масово отглеждане на диви животни кой ще носи отговорност? Трябва да се разследва това е незаконно трябва граждански натиск над полиция и прокуратура. Примерно никъде не прочетох че прокуратурата се е самосезирала да разследва произхода пантерата
махала Дивдядово
Има ли опасност за махала ченгел . Все пак дивдядовските пиянки пред на панчо магазина трябва да думкат бири и ракия и да карат дрогирани тротинетките си.