Символичната първа копка на ново кръгово кръстовище, което ще се изгради на път I-2  при разклона за с. Мадара, направиха министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, кметът на Шумен Христо Христов и Николай Тончев - изпълнителен директор на „Индустриален парк Шумен“ АД.

Новото пътно съоръжение е по Плана за възстановяване и устойчивост по проект „Развитие на Индустриален парк Шумен“ АД на обща стойност 4,307 млн. лв. По проекта ще се изгради довеждаща техническа инфраструктура до Индустриалния парк в т.ч. кръгово кръстовище в партньорство с агенция „Пътна инфраструктура за 1,328 млн. лв., осветление от кръгово кръстовище до Индустриалния парк за 199 077 лв., вътрешна техническа инфраструктура в границите на Индустриален парк за 2,779 млн. лв. 

"Имах честта през 2008 г. като общински съветник в Шумен да участват в поставяне на началото на Индустриалния парк. И той промени индустрията в Шумен и региона, и градът привлича все повече хора. Инвестицията, на която даваме старт днес, е добър знак за това, че държавата работи с бизнеса, местната власт и средствата по Плана за възстановяване и устойчивост не се прахосват, а ще останат в България. Продукцията от Индустриалния парк е предимно за износ в ЕС, което означава, че бъдещето ни като държава и граждани е Европа“, каза в приветствието си министър Иван Иванов.

Регионалният министър пожела успех на местната администрация и инвеститорите и изрази увереност, че гр. Шумен ще бъде основният индустриален център в Северна България, тъй като това, което се привлича като инвестиции и работни места няма аналог. Той каза още, че Агенция „Пътна инфраструктура“ чрез ОПУ-Шумен ще следи за качественото изпълнение на проекта. 

В словото си кметът Христо Христов подчерта значението на Индустриалния парк за Шумен и жителите му. „Индустриален парк – Шумен е нашата кръвоносна система, която ни гарантира икономически развитие, което Шумен търси, за да стане индустриален център в Северна България. Затова ние трябва да насочим усилията за развитието на Индустриалния парк. Това е нещо, с което трябва да се гордеем, защото, паркът осигурява работни места, осигурява търсеното и желано повишаване на доходите и растеж на нашия град, към който всички се стремим“, каза Христов.

Съоръженията от новата довеждаща и техническа инфраструктура трябва да бъдат завършени до 30 юни 2026 г.

ШУМ.БГ