Отпадат ограничителните мерки и забраната за достъп до горските територии в границите на ПП “Шуменско плато“, реши на извънредно заседание днес Временният кризисен щаб, съобщиха от пресцентъра на ОД на МВР-Шумен.
Мерките бяха въведени преди седмица, след като туристи заснеха с мобилен телефон голям хищник, идентифициран по-късно като черен леопард.
Членовете на Щаба са направили анализ на ситуацията.
Според директора на „Национален парк Централен Балкан“ Георги Кръстев няма категоричност, че опасният хищник към момента е на територията на ПП „Шуменско плато“.
"Задачата ни беше да извършим наблюдение, да установим присъствие на хищника и едва след информация за местонахождението му да предприемем действия по залавянето му. В продължение на осем дни, откакто екип от специалисти работи на терен, няма намерена прясна следа или снимка от фотокапан. След получени сигнали, че животното е забелязано от жители на Шумен и близки села на различни места, си даваме сметка, че няма строго избрана територия или ареал за живеене. Движенията на хищника са хаотични и непоследователни“, каза Кръстев.
Експертът допълни, че не е невъзможно черният леоапард да се върне тук на Шуменското плато, тъй като мястото е уникално с всичко необходимо, от което животното има нужда.
Хаотичните действия на хищника водят до извода, че не може да се направи заключение, че е отглеждано в Шумен и региона, както и в други населени места в Североизточна България.
Подобен хищник е издирван в Унгария и в Република Сърбия през 2021 година, като една от хипотезите е, че е възможно животното да е мигрирало оттам.
Въпреки че мерките отпадат, наблюдението тук на място ще продължи. То ще се извършва от служители на Природен парк „Шуменско плато“ и РДГ. Клетката капан за залавяне на едрия хищник остава в Шумен за известен период от време.
При получаване на съобщения, че леопардът е на територията на Платото, експерти от Национален парк „ Централен Балкан“ ще пристигнат отново.
Ще бъдат поставени информационни табели, на които ще бъде описано, че е възможна поява на хищник. Достъпът до горските територии е свободен, но на собствен риск, пише в табелите. Препоръките са посещенията да се осъществяват в светлата част на денонощието, при възможност на групи.
Експертите съветват преминаването на територията на природния парк да се осъществява по места с добра видимост, предимно по асфалтови пътища.
Ако някой забележи хищника, да не вдига шум, да не прави резки движения, и да се изтегли внимателно в друга посока, без викове и писъци. При възможност да се направят снимки, но не на всяка цена.
Създадена е организация за обход на мобилни екипи на РДГ-Шумен, СИДП-Шумен, ПП "Шуменско плато", а по асфалтовите пътища ще патрулират екипи на ОДМВР – Шумен, добавиха от пресцентъра на полицията.
Във връзка с получения сигнал за опасен хищник до село Бели Лом, община Лозница, е взето решение СИДП да изготви уведомление до СЦДП /Северноцентрално Държавно Предприятие/ за предприемане на действия по компетентност.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Хората на Гео Дундеров язък, не успяха, да хватан една котка, нали знаете,че тия 2 мата са братя!
Анонимен
Какво по различно от тъпотии искате от щаб начело с Дидо тъпото?!
анонимен
Те ли са малоумни,или нас смятат за такива,за да твърдят,че котката е мигрирала от Сърбия,или Унгария?
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
От ченгетата помощ не чакайте, един шумонарушител не могат да узаптят 10г. Те само могат да глобяват хората отказващи да паркират на платените общ.паркинги.
Анонимен
Дано се намери тази пантера,не е безопасно да се ходи на платото!
Анонимен
Честно казано ,не знам дали е добре ,че платото може да се посещава,след като никаква не я свършиха. Лично мен би ме било страх да се кача на разходка горе , при положение ,че това животно е на свобода . ( а за тези ,които смятат,че пантерата не съществува-ще кажа,че няколко човека са я видели последните дни около Хан Крум и размерите и наистина са внушителни.
Анонимен
Как пък се събраха най-добрите, начело с Дидо тъпото