Специализираният експертен съвет за изобразителни изкуства към Министерството на културата одобри идейния проект за паметник на княз Александър Батенберг, който ще бъде поставен пред лятната резиденция на княза в „Кабиюк“.
Това съобщиха на пресконференция членовете на Инициативния комитет. На брифинга присъства и кметът на Шумен Христо Христов.
„Почти сме на финалната права за реализиране на проекта. Затруднение имахме с МК, но съгласуването с него вече е факт. Членовете на експертния съвет за изобразителни изкуства одобриха със 7 гласа „за“ и 3 „против“ поставянето на паметника“, каза проф. Иван Цонев от Инициативния комитет.
„Успяхме да преминем през всички министерства и институции. Надявам се на 30 август паметникът на княза да бъде открит и на 6 септември да честваме Съединението на България, за което Александър Батенберг има огромна заслуга, пред него“, допълни председателят на ИК Христо Драгозов.
Авторът на бюст-паметника скулпторът Бехчет Данаджъ каза, че основната забележка на експертния съвет в МК е била, че постаментът трябва да е от гранит. „Препоръчителна е тази забележка. Опитахме се да намерим гранит в България, но се оказа, че няма от къде да се добие. Търсихме и парчета – без успех. Продължаваме, но ако не намерим, то постаментът ще е с имитация на гранит и визуално ще се доближава на 95% до този материал“, обясни Бехчет Данаджъ.
Той допълни, че надписът на паметника ще е „княз Александър I Български“ и ще бъде издълбан, отново по препоръка на експертния съвет в МК. На паметника ще е изобразен и герба на княза.
Кметът на Шумен Христо Христов заяви, че още от началото е приел идеята и я подкрепя. „Предложихме и Общинският съвет гласува 30 000 лв. за паметника. Заложили сме ремонт на пътя до „Кабиюк“ и се надявам до 30 август отсечката да бъде асфалтирана, за да има добър достъп до паметника“, каза Христов.
75 000 лв. е общата стойност за поставяне на паметника. „Събрани са около 20 000 лв. С помощта на Общината сумата набъбва, но са необходими още средства, които ще са и за облагородяване на пространството около паметника“, каза още проф. Иван Цонев.
Банковата сметка за дарения за изграждане и поставяне на паметник на княз Александър I Български е BG87STSA93000031153275 BIC STSABGSF в ДСК банк.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Добре де, за какво плащаме данъци, сини зони, абонаменти и не знам какво друго, като общината не може да изкара един 70 000 лв., което на общия ѝ бюджет е една никаква сума?? Същата история като паметника на преславския полк. Дарения искали?!
Концертите на Миро, Дийп зоун и други, колко пари глътнаха? Явно хляб и зрелища са по-важни от съхраняването на историята ни.
Анонимен
Ако от общината бяха казали, че дават едни хиляди за паметник щеше да ревнеш: ама това ли е най–важното за града.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Кмете не ти ли омръзна от народната любов. То бива перде, но ти си уникален случай. Твйто е дебела селска черга. Имаше някога един герой "Паржо". Дано се сетиш. Може пък някой от поклонниците ти, да знае, и те разпознае.
Анонимен
Ти ни кажи, кой е "ПаржО"?
Анонимен
Колко лесно е да събаряме паметници, а като стане дума да построим нов паметник никакви ни няма. Само като си помисля за новия паметник на Левски в града ни колко е грандиозен и как ще остане за векове...
Анонимен
Кои паметници са съборени в Шумен, бе лунгур?
Ивелин А.
Неграмотници в заглавие не се съкращава така. Какво означава това "МК"?
Анонимен
Стига с тия не -българи царе.