Група, наричаща се "Деца на огъня", пое отговорност за "десетки пожари в шест турски градове", предаде агенция Ройтерс, като се позова на изявление на организацията, разпространено в интернет.

Слабо известната групировка твърди, че е свързана с поставената извън закона Кюрдска работническа партия (ПКК), която е призната за терористична организация от Турция, САЩ и ЕС.

ПКК, която обяви през месец май, че слага край на продължилата близо 40 години въоръжена борба, не е коментирала изявлението на „Децата на огъня“, посочват Ройтерс и БТА.

През последните дни в Турция пламнаха няколко горски пожара.

Огънят, който гори от вчера в селищата Чешме и Йодемиш, окръг Измир, отне живота на двама души – огнеборец и възрастен човек на легло.

Огнеборецът е загинал в района на селището Йодемиш, което е едно от най-силно пострадалите от пожара.. В района със стихията се борят два самолета, шест хеликоптера, 39 цистерни с вода, 14 водоснабдителни превозни средства и четири булдозера, както и много огнеборци и спасителни екипи участват в борбата за потушаване на огъня.

След крайбрежните райони на Турция Мерсин, Чешме и Анталия, горски пожар се разрази днес и в района на Истанбул.

Огънят е пламнал следобед в обширна пасищна местност край град Силиври, който отстои на около 50 км от мегаполиса, съобщиха турските медии. Поради бурния вятър със скорост около 85 км/ч, пожарът бързо се е разразил и напредва към горските местности в района, информират турските медии.

Пожарникарите продължават да се борят с пламъците, подпомагани от хеликоптери и самолети, които пускат вода от въздуха. Местните власти затвориха за движение някои от пътищата към егейския курорт Чешме.

Телевизионни репортажи показаха пламъци около главната магистрала в района.

Министърът на вътрешните работи Али Йерликая съобщи, че горски пожари в западната част на Турция са унищожили около 200 къщи, а на засегнатите хора е осигурено алтернативно настаняване. Около 50 000 души бяха временно евакуирани по-рано тази седмица от райони, в които горят горски пожари, на фона на високи температури, ниска влажност и силен вятър.

Властите успяха да овладеят огъня на няколко места, посочва Ройтерс.