Правителството е стабилно, разбира се, че ще издържи на "маратона" от вотове, подготвени от опозицията. Това коментира в отговор на въпрос председателят на Съвета за съвместно управление (ССУ) на управляващата коалиция Костадин Ангелов, който е заместник-председател на парламентарната група на ГЕРБ-СДС, в предаването на bTV "120 минути".

Основен белег, че това ще се случи, са всички онези 171 подписа на народни представители, които подкрепиха основната цел на това правителство, а именно влизането на България в еврозоната, посочи Ангелов.

Според него вот на недоверие не може да свали правителството.

Относно думите вчера на председателя на Народното събрание Наталия Киселова, че в коалицията са "съдружници по неволя", той коментира, че "няма воля или неволя", разписали са споразумение за съвместно управление с ясното съзнание, че е важно това, което ги събира, а не това, което ги разделя. За нас основната цел беше да има правителство, да имаме стабилизиране на публичните финанси, България да влезе в еврозоната, да реанимираме Плана за възстановяване и устойчивост, което вече е факт, и да си получим всички плащания по плана, добави Ангелов.

Относно метафората, използвана от Киселова, Ангелов призова да се разглежда управляващата коалиция като едно семейство и добави, че "там, където има огън, няма как да няма дим". В едно семейство е много важно да гледаме в една посока, както гледаме ние в ССУ, в управляващата коалиция, добави той.

Отношенията в коалиция са нормални, цари плурализъм, обсъждаме всяко едно действие, всяка една крачка ежедневно и не се изненадваме, посочи председателят на ССУ.

Относно думите на вицепрезидента Илияна Йотова, че "правителство ще има докато каже г-н Пеевски", Костадин Ангелов коментира, че ако това е слоганът на нейната бъдеща президентска кампания, това е много жалко, защото отново ще имаме една президентска кампания, която ще разделя българския народ, а ролята на един кандидат президент е да обединява нацията.

Тази седмица правителството на премиера Росен Желязков оцеля и при третия вот на недоверие за "провал в сферата на фискалната политика". Предстои четвърти вот - за "провал в сектора на околната среда и водите", който се очаква да бъде гласуван следващата седмица.

Третият вот на недоверие подкрепиха 54-ма народни представители - вносителите от "Възраждане", "Величие" и "Морал, единство, чест". Против гласуваха 130 депутати от ГЕРБ-СДС, "ДПС - Ново начало", "БСП - Обединена левица", "Има такъв народ" и четирима, нечленуващи в парламентарна група. "Продължаваме промяната - Демократична България" и "Алианс за права и свободи" не участваха в гласуването.

Костадин Ангелов коментира и заплатите на младите медици. 

"Не бих искал да противопоставяме професия срещу професия - категорично съм "за" лекарите да получават по-голяма заплата. Всяко едно образование в системата на здравеопазването, като специализант, е форма на страдание, защото системата със своите натрупвания, е довела до този тип решения. Заплатите на младите лекари не могат да бъдат по-ниски от 2000 лв., но дори и това не е така", каза проф. Ангелов.

И заключи, че лекарите трябва да бъдат на едно от водещите места по заплащане в страната.

Той коментира и думите на Тошко Йорданов от "Има такъв народ" към младите лекари и ги определи като емоционални.

По думите му проблемът с ниското заплащане на младите лекари у нас е част от много по-голям проблем и ако се разглежда в частност - добро решение няма да бъде намерено.

"През цялата изминала седмица основната тема, за която се говори е изказването на г-н Йорданов и трябва да се отдели плявата от брашното. Заплащането на младите лекари е голям проблем и трябва да се търсят решения", призова бившият здравен министър.

Той смята, че една оставка на народен представител няма да реши проблема със заплатите на младите специализанти.

И предложи:

"Първо да стане ясно има или няма консенсус по отношение на формиране на трудовите възнаграждения на лекарите. До 14 юли всяка една парламентарна група трябва да входира своите предложения, да се направи кръгла маса и да се постигне консенсус. Второ, няма постигнат консенсус по искане за процент допълнително възнаграждение за допълнителните квалификации, постигнати в България или в ЕС. Няма консенсус и по отношение дали трябва да се прекрати договора на лечебното заведение, когато имаме системен проблем по отношение на трудовите възнаграждения на лекарите специализанти".

От 14 до 28 юли ще се проведе работната група с всички представители, включително младите лекари и сестри, фармацевти и синдикати.

Дир.бг