"Спекуланти и в търговията, и в политиката се опитват да създават страхове и притеснения", заяви премиерът Росен Желязков пред медиите в Разлог по повод разделението в обществото относно приемането на еврото.

Той посочи, че политическият риск по отношение на всички форми "за спекулиране с нарастване на цените" идва "от боравенето със страховете, че няма да бъде въведено еврото, а не че ще бъде въведено".

"И на това разчитат политически сили и техните аватари, за да превръщат процеса не в плавен, а в политически ангажиращ очаквания, че това ще доведе до нова политическа криза", заключи Желязков.

По думите му именно в страховете покрай еврото ще се окажем в "мътната вода, в която всеки ще се опита да реализира своите политически проекти".

Желязков повтори, че кабинетът е взел своите необходими оперативни мерки във всички посоки, посъветва граждани да не бързат отсега да обменят левове в евро и анонсира, че същинската информационна кампания властта ще предприеме през август, тъй като по закон това трябва да стане 6 месеца преди влизането ни от 1 януари 2026 г.

"Тоест, вие може да очаквате от началото на август една наистина сериозна информационна кампания, защото така са разписани сроковете и така прозрачно се харчи публичния ресурс по отношение на информираност на кампанията, която държавата дължи на българското общество", допълни той.

Ден преди окончателното решение на Съвета на финансовите министри в ЕС, министър-председателят призова българските евродепутати да гласуват единно в ЕП за еврото, тъй като този вот предшества решението на ЕКОФИН.

"Разбира се, гласуването в парламента става по линия на политическите семейства. За мен е изключително важно българската делегация да гласува единно в полза на България", каза Росен Желязков. След гласуването в ЕП и решението на ЕКОФИН предстои формалното подписване на три акта - решението, което е обвързано с датата на приемане и изменение на два регламента, обясни премиерът.

Попитан дали можем да очакваме изненади от Брюксел на 8 юли, Росен Желязков заяви: "Човек, ако очаква изненада, то това няма да е изненада".

Желязков коментира и търсенето на устойчиво решение с възнагражденията на младите медици и специализанти, както и проблема с липсата на климатици в пътническите вагони на БДЖ.

"Трябва да се търсят устойчиви решения, които да дават възможност да се надгражда, да има атрактивност на медицинската професия, трябва диалог с гилдията", каза той. И добави, че тези атрактивни заплати трябва да се дават и по регионите, а не само в София, където се съсредоточават повечето лекари.

По отношение на БДЖ премиерът посочи, че няма как да иска оставки, защото "Пътнически превози" е холдинг. "Друг е въпросът дали изпълнява ефективно своята роля и този анализ е работа на министър Караджов", коментира министър-председателят.

Същевременно напомни, че обновяването на подвижния състав отнема време, а първите доставки на нови мотриси със средства по ПВУ очакваме от средата на следващата година. Това трябва да върви успоредно и с обновяването на жп инфраструктурата, подчерта Желязков, който е бивш министър на транспорта.

Дир.бг