Върховният административен съд (ВАС) отмени разпоредба от 2000 г., която ограничава правото на студентите в платена форма на обучение да получават стипендии.
Съдът прие, че текстът е противоконституционен, тъй като е в нарушение на принципа за равенството на гражданите и недопускане на привилегии, основани на имуществено състояние (чл. 6, ал. 2 от Конституцията).
Отменената разпоредба е чл. 1, ал. 1, т. 1 от Постановление №90 от 26 май 2000 г. на Министерския съвет за условията и реда за предоставяне на стипендии на студентите, докторантите и специализантите от държавните висши училища и научни организации (допълнено и изменено съответно през 2002 г., 2012 г., 2016 г. и 2018 г). В текста се казва, че стипендии се отпускат на студенти - български граждани и граждани на държави-членки на Европейския съюз и на Европейското икономическо пространство, приети във висши училища в страната, с изключение на студентите в платена форма на обучение.
Делото във ВАС беше образувано по жалба на студенти по "Право" задочно обучение в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Производството се гледа повторно, след като 5-членен състав на ВАС прие, че първоинстанционният състав, отменил веднъж вече разпоредбата, го е направил поради нарушение на процедурата по приемането на постановлението, но не е разгледал доводите за противоречието ѝ със закона, пише правният сайт "Лекс".
Сега съставът на ВАС прие, че са допуснати и нарушения на Закона за висшето образование при последващите изменения на постановлението.
"Съгласно разпоредбите на Закона за висшето образование, уреждащи правото на стипендия, законодателят използва единствено понятието "студенти", без да прави диференциране на формата на обучение - дали е платено, или е субсидирано от държавата. С въвеждането на подобно разграничение с оспорения подзаконов нормативен акт, се ограничава правото на стипендия на студентите, приемани за обучение срещу заплащане", пише ВАС.
Съдът подчертава, че е недопустимо приемането на разпоредби в подзаконов нормативен акт, които се отклоняват от тези на нормативните актове от по-висока степен и припомнят, че съответствието им с Конституцията е задължително.
"Нормата на чл. 6, ал. 2 от Конституцията установява равнопоставеност на всички граждани пред закона, независимо от имущественото им състояние, поради което изключва създаване на законодателство, което да третира по различен начин група граждани според тяхното имущество", добавят върховните съдии.
Освен това в решението на ВАС се казва, че атакуваните текстове противоречат и на чл. 3, буква "в" от Конвенцията за борба срещу дискриминацията в областта на образованието. Според текста, конвенцията не допуска предоставяне на стипендии по критерии, които са различни от тези, свързани с успеха на студентите или техните нужди.
Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред петчленен състав на ВАС.
Дир.бг
Коментари
Добави коментар