Не са открити нередности и нарушения при направената цялостна проверка в центровете за социални услуги в община Шумен и Дома за стари хора в града. Това каза днес пред журналисти кметът Христо Христов.
Проверката трябваше да установи дали предоставяните услуги отговарят на стандартите за качество и има ли някакви злоупотреби. Тя бе провокирана от случаите на открити незаконни старчески домове и хосписи в страната.
„Резултатът от проверката и анкетирането на ползвателите на услугите в центрове за социални услуги показва, че те са много добри. Всички ползватели се чувстват комфортно, няма фрапиращи сигнали за недобросъвестно, недобро отношение към ползвателите на социални услуги в града и общината“, обобщи резултатът от проверката Христов.
Той, заедно със заместник-кметът по здравеопазване и социални услуги Светослава Хайнова, днес посети ремонтирания Център за социална рехабилитация и интеграция за хора с физически увреждания на ул. „Тракия“ № 8 и новия Център за дневна грижа за хора с деменция на ул. „Гоце Делчев“ № 7.
Центърът за социална рехабилитация и интеграция за хора с физически увреждания работи с над 60 човека в момента при капацитет от 25. „Екипът се справя отлично. Обслужват се и деца, и възрастни. Това е утвърдена в годините назад услуга. Тя стана държавно делегирана дейност и ремонтните дейности тук са извършени точно по това перо, а не с общински пари“, каза заместник-кметът Светослава Хайнова.
В Центъра за социална рехабилитация и интеграция за хора с физически увреждания е обновена основната зала. В нея се осъществява социалната и групова подкрепа на хората. Има кът за рехабилитация с уреди, дарени от близки и роднини на хората, които ги ползват. В момента се ремонтират стаята за трудотерапия и кабинетът на социалния работник и психолога.
След това кметът Христо Христов и заместник-кметът Светослава Хайнова посетиха новия Център за дневна грижа за хора с деменция. Той е в изцяло ремонтирана сграда на ул. „Гоце Делчев“ № 7. Центърът е изграден по проект „Красива България“ на обща стойност 86 888 лв. От тях безвъзмездната финансова помощ е 41 706 лв., а съфинансирането от страна на общината е 45 182 лв. Обзаведен е по проект към Фонда за социална закрила на МТСП за 52 600 лв.
„Имаше нужда от такава услуга в община Шумен. Тази сграда бе изоставена и по проект „Красива България“ я реновирахме. Тук основно помощта е за дементно болни хора. Те ще получават почасова грижа, посредничество, подкрепа. Има кино кът, оборудвана кухня, за да си приготвят храна и за трудова терапия, в градината възможност за гимнастика и други дейности. Засега капацитетът е 8 човека. Но ще можем да работим и с повече“, обясни Светослава Хайнова.
Тя допълни, че в националната карта за социални услуги има заложена резидентна услуга (дългосрочна) за дементно болни в община Шумен. Капацитетът е 35 души. „На този етап търсим финансиране и начин да изградим такъв център“, каза още Хайнова.
Центърът за дневна, почасова грижа за хора с деменция на ул. „Гоце Делчев“ № 7 официално ще бъде открит на 15 август.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Кмете ти какво проверяваш, след като не хващаш от нищо. Мини и огледай улиците. По трагични не са били никога. Увери се сам, и тогава си направи самооценка.
Анонимен
Браво Деси, поне покажи на гражданите че професора кмет има вкус. За другите му дефекти всички знаем.
Анонимен
Жълтото е любимия цвят на кмета !
Анонимен
Ако шумен се утърве от жълтата рокля ще е най голямата радост и победа за шумен...
Анонимен
Жълта рокля, шоколадов тен ..............................!
Хр.Хр.
Лятна жълта рокля в умът ми се върти ,
лятна жълта рокля а във нея ти ,
то не е походка,то е красота ,
пак ще те сънувам до мен през ноща!
Всяка прилика с действителни лица и събития е случайна!
Анонимен
Кмета като послушник преди молитва.
Анонимен
Улиците ти са като гробища плащаме винетки а насреща нищо по калпав кмет не е имало стани манекен и без това за друго не ставаш са мо по фотографии те гледа ме
Анонимен
Улици може да няма, но ще има синя зона.