Берлин обвини Пекин, че китайските въоръжени сили са насочили лазер срещу германски самолет, участващ в операцията на ЕС ASPIDES, която цели да бъде защитена морската сигурност в Червено море.

"Излагането на германски служители на риск и смущаването на операцията е напълно недопустимо", написа германското външно министерство в "Екс" вчера и добави, че китайският посланик е бил извикан във ведомството.

Китай отхвърли обвиненията като "напълно несъстоятелни на база фактите, известни на китайската страна".

"Военноморските сили на Народоосвободителната армия на Китай извършиха ескортиращи операции в Аденския залив и във водите около Сомалия, изпълниха задълженията си като голяма държава и допринесоха за поддържането на сигурността на международните водни пътища", заяви днес говорителката на китайското външно министерство Мао Нин на пресконференция, след като бе попитана за обвиненията.

Китай и Германия трябва "да се уповават на базирани на факти отношения и да увеличат комуникацията своевременно, за да избегнат недоразумения и погрешни оценки", подчерта Мао.

Министерство на отбраната на Германия заяви, че самолетът, който участвал в мисията на ЕС за защита на международните морски пътища в Червено море, е бил част от многосензорна платформа или "летящо око" за разузнаване на района от октомври насам. Китайски военен кораб, който е бил срещан няколко пъти в района, е насочил лазер към самолета без причина или предварителна комуникация по време на изпълнението на рутинен полет, заяви говорител на министерството. Инцидентът е станал в началото на юли, отбелязва Ройтерс.

"Използвайки лазера, военният кораб изложи на риск безопасността на персонала и материалите", заяви говорителят, като уточни, че полетът в рамките на мисията е бил прекъснат като предпазна мярка и самолетът се е приземил безопасно в база в Джибути. Оттогава разполагането на многосензорната платформа в рамките на "Аспидес" е било възобновено, добави той.

Многосензорната платформа се експлоатира от граждански търговски операции и в него участват служители на Бундесвера (германските въоръжени сили), заяви от министерството, като уточниха, че събраните данни допринасят значително за информираността на партньорите.

Китай и преди е отричал обвиненията, че е насочвал лазери към американски самолети. Инцидентите с участието на европейски член на НАТО и Китай са по-необичайни. През 2020 г. Тихоокеанският флот на Военноморските сили на САЩ заяви, че китайски военен кораб е използва лазер срещу американски военноморски патрулен самолет, летящ във въздушното пространство над международни води западно от Гуам. Тогава Китай заяви, че това не отговаря на фактите, припомня Ройтерс.

Този инцидент стана в момент, когато в ЕС нарастват опасенията от китайското влияние в сферата на критично важните технологии и инфраструктурата за сигурност в Европа. Мисията "Аспидес" допринася за защитата на свободата на корабоплаването и морската сигурност, по-конкретно в Червено море, Индийския океан и Персийския залив в рамките на Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС, отбелязва Ройтерс.

Дир.бг