И четвъртият вот на недоверие към кабинета "Желязков" не успя. Този път той беше за провал в политиката в сектора на околната среда и водите. Той обаче успя в друго - разцепи групата на ПП-ДБ, след като едната й половина реши да го подкрепи, а втората бойкотира гласуването.

"За" свалянето на правителството гласуваха 83 депутати, сред които съвсем символично и съпредседателят на "Да, България" Божидар Божанов.

Останалите от "Демократична България" обаче не участваха в гласуването, а това решение те взеха на заседание минути преди да влязат в пленарната зала. ПП подкрепиха до един вота на недоверие.

За съхраняването на властта на коалицията ГЕРБ, БСП и ИТН се произнесоха 131 от управляващото мнозинство и ДПС-НН, които гласуваха против вота. Към тях се присъединиха и четиримата независими, напуснали групата на Доган. Въздържали се депутати нямаше.

Вотът на недоверие беше внесен от парламентарната група на "Величие" с подкрепата на депутати от групите на "Морал, единство, чест" (МЕЧ) и "Възраждане" - те събират общо 48 народни представители.

Изненадващо обаче, след ареста на кмета на Варна Благомир Коцев, от "Продължаваме промяната" заявиха, че ще го подкрепят. ПП дадоха и заявка, че оттук насетне ще застават зад всеки следващ вот, който цели да свали правителството.

ДБ обаче решиха преди минути, че няма да участват в гласуването, но ще дадат 1 символичен глас, за да покажат, че са против кабинета "Желязков", но не могат да се съберат в една компания с формациите, които стоят зад вота.

"Няма да участваме в това гласуване, но един лидерски глас ще бъде даден", анонсира Божидар Божанов пред медиите преди гласуването.

"Този вот, както и поредицата от кухи вотове, обслужват управляващите, дават им повече легитимност и им позволяват да се подиграват на проруската опозиция", мотивира той защо ДБ не споделят позицията и действията на ПП.

"Но за да изразим общата позиция на цялата ПГ на ПП-ДБ, един лидерски глас от ДБ ще бъде даден в подкрепа на вота", обясни съпредседателят на "Да, България" и подкрепи вносителите.

Той подчерта, че групата остава опозиционна, но: "Нямаме намерение да се нареждаме на руското влакче", категоричен беше Божанков.

Преди него колегата му Явор Божанков заподозря конкретно, че Асен Василев иска да разцепи коалицията ПП-ДБ. Коментарът му беше по повод решението ПП да се нареди на страната на вносителите на вота на недоверие.

Подкрепата си за вота още по време на дебатите в сряда дадоха и от АПС. И с техните гласове, и с тези на ПП,  вносителите на вота можеха да разчитат на общо 88 гласа "за", но при условие, че не отсъства нито един народен избраник.

В крайна сметка опозицията събра 83 гласа "за" оставката на кабинета.

За да е успешен един вот на недоверие обаче, са необходими 121 гласа. Дори и с подкрепата на цялата група на ПП-ДБ, опозицията не би могла да ги събере, при положение че от "ДПС - Ново начало" твърдо подкрепят правителството и гарантират, че то ще изкара пълен четиригодишен мандат.

Управляващите бяха още предварително убедени, че и този вот на недоверие няма да ги застраши.

"Вотът няма да мине, защото няма предпоставки, каза премиерът Росен Желязков пред журналисти в Рим. Това, че "Продължаваме промяната" "ни в клин, ни в ръкав" го подкрепят, не ме изненадва, но ме натъжава, каза още той.

"Лично аз не бих имал обяснение спрямо избирателите на ПП, как така ПП подкрепят вот на "Възраждане", на "Величие", означава ли, че имат синхронизирани действия занапред, търсене на някакви бъдещи коалиции, бъдещи мнозинства, попита Желязков.

Предишните вотове на недоверие бяха за провал във външната политика, борбата с корупцията и фискалната политика, но не успяха да съборят кабинета. Два от тях бяха внесени от "Възраждане", един от МЕЧ.

Дир.бг