Работи се по процедура за оформяне на кандидатура за вписване на Побити камъни като обект от списъка на природното и културно наследство на ЮНЕСКО. Това съобщи за БТА д-р Владимир Славчев, главен асистент в отдел „Археология“ на Регионалния исторически музей (РИМ) във Варна. 

Сформирана е междуведомствена комисия на национално ниво, която да преразгледа статута на обекта. В момента той е в индикативния списък на ЮНЕСКО като природна забележителност, а идеята е да бъде преместен в друга категория и защитен като археологически паметник, обясни Славчев. От музея са кандидатствали за теренно издирване, което да установи и документира съвременното състояние на археологическите находища. След това ще продължат стъпките по процедурите, които отварят възможността списъкът да бъде разширен и Побитите камъни включени в него, каза още археологът, като уточни, че тези процедури се движат от Министерството на културата на България. 

Според учения няма да има пречки листата да бъде разширена, но след това предстои да бъдат предложени определени паметници от нея, които да бъдат разгледани от общото събрание на ЮНЕСКО, което установява доколко е запазена автентичността на паметника и дали неговото значение отговаря на световните критерии. Продължителността на комплексната оценка зависи от обекта и не може да се прогнозира. 

В района на Побитите камъни са намерени единствените за България доказателства за живот на човека през мезолита (Среднокаменната епоха - X-VII хилядолетиe пр.Хр.). Това са редица находища на микролити (кремъчни изделия), които показват, че е имало човешко обитаване на групи ловци, които сезонно са отсядали по тези места при ловни експедиции, каза Славчев. 

Природният феномен Побити камъни е разположен на север и юг от Белославското езеро и представлява разкрития на еоценски пясъци, сред които са разположени изправени каменни колони. Наблюдава се в седем големи и няколко по-малки разкрития, като най-известна е групата „Център-юг”, разположена на 18 км западно от Варна. В нея се наброяват около 300 големи и малки колони, високи до 6 метра. За произхода на Побитите камъни са предложени много хипотези, като двете основни са за неорганичен и за органичен произход на колоните.

Най-впечaтляващите групи Побити камъни („Център-юг”, „Белослав-запад”, „Слънчево-югоизток”) са сред първите защитени територии в България още през 1938 г. По-късно, с няколко последователни акта, са защитени общо 14 групи с площ 253,3 хектара, а със заповед на министъра на околната среда и водите през 2002 г. природната забележителност е прекатегоризирана в защитена местност. Побити камъни е защитена зона в мрежата Натура 2000, обявена с цел опазването на най-големите в страната вътрешни пясъчни хабитати със специфична флора, растителност и животински свят. 

БТА