Президентът на САЩ Доналд Тръмп е обмислял да предаде на Украйна крилати ракети с голям обсег "Томахоук", пише колумнистът на в. "Вашингтон Пост" Дейвид Игнейшъс, позовавайки се на свой източник.

Доставката на "Томахоук", които САЩ използваха за нанасяне на удари по цели в Иран, е била обсъждана още в петък, 11 юли. Въпреки това окончателният списък с оръжия за Украйна не е включвал тези ракети. Възможно е те да бъдат предадени на Украйна по-късно, смята авторът, ако Тръмп се нуждае от допълнителни лостове за въздействие.

Източник от Пентагона също така твърди, че САЩ вероятно ще премахнат ограниченията за обхвата на ракетите АТАСМС, които Украйна вече притежава. Подобен ход би позволил на украинската армия да използва 18-те ракети ATACMS, с които разполага, с пълен обсег - до 300 км. Това не е достатъчно за поразяване на цели в Москва или Санкт Петербург, но е достатъчно за поразяване на руски военни бази и летища. С ракетите "Томахоук", пише Игнейшъс, украинските военни биха могли да ударят чак Москва и Санкт Петербург.

Игнейшъс твърди, че Тръмп по време на разговора си с украинския президент Володимир Зеленски миналата седмица го е попитал защо не нанасят удари по Москва. "Можем да го направим, ако ни дадете оръжия", отговорил му Зеленски. Според автора Тръмп е казал също, че Украйна трябва да окаже по-голям натиск върху Путин, не само върху Москва, но и върху Санкт Петербург.

Освен това в статията, публикувана във "Вашингтон Пост" Тръмп се сравнява с Алфред Нобел - "човекът, учредил прочутата награда за мир, за която президентът така охотно претендира", защото "и двамата обичат да взривяват неща".

Тръмп го прави с подривната бизнес тактика, която донесе със себе си в Белия дом и която сега прилага в украинската безизходица. Що се отнася до Нобел, неговата прочута филантропия буквално е изградена върху експлозиви: той е натрупал състоянието си, изобретявайки и продавайки динамит.

Отначало Тръмп си мислел, че ще бъде лесно да убеди приятеля си Путин да прекрати войната, обясни той в понеделник. "Мислех, че сме се договорили около четири пъти", казва той. Но в крайна сметка осъзнал, че единственият начин да накара руския лидер да сключи мир е да повиши значително цената на продължаването на конфликта. С това решение Тръмп отвори нова глава в историята на Украйна, която крие както надежда, така и опасност.

В понеделник Тръмп заплаши да наложи "сериозни мита" срещу Русия, ако тя не сключи мир в рамките на 50 дни. Той също така обеща да предостави ракети "Пейтриът", оръжия за противовъздушна отбрана и артилерия, като ги продаде на страните от НАТО, които след това ще ги предадат на Украйна.

Общата стойност на този пакет от военна помощ е 10 млрд. долара, казва източник, запознат със сделката. Това ще даде на Украйна глътка въздух - в някои дни от миналата седмица руските обстрели включваха повече от 700 ракетни атаки и атаки с дронове.

Представители на Пентагона от месеци призовават за по-дълбоки удари срещу Русия с помощта на ATACMS. Всеки път, когато ограничението на обсега се увеличаваше, руснаците просто преместваха своите самолети и друго оборудване извън обсега на украинците. Сега това ще бъде по-трудно.

Тръмп играе твърда игра с Путин. Той е ядосан. Руският лидер не е бил "мил", както обича да казва Тръмп. "Не искам да кажа, че е убиец, но е твърд човек", каза Тръмп в понеделник по време на среща в Овалния кабинет с генералния секретар на НАТО Марк Рюте.

Според източник, запознат с обсъжданията в администрацията, Тръмп е решил да ескалира по три причини.

Първо, той е сметнал, че Путин не го уважава, като представя готовност за мир, но игнорира призива на американския президент за прекратяване на огъня.

Второ, той е видял ефективността на американската военна мощ при използването на бомбардировачи B-2 и ракети "Томахоук" срещу Иран.

И трето, той вярва, че Путин би преговарял само ако бъде заплашен с използването на по-голяма сила и Тръмп е избрал "ескалация заради деескалацията" (спорна военна стратегия, при която една от страните умишлено увеличава интензивността на конфликта с цел да принуди другата страна да отстъпи и да приключи конфликта при благоприятни условия. По същество това е тактика на принуда, която разчита на демонстриране на непреодолима сила или решителност, за да се възпре по-нататъшна агресия, вместо да се участва в продължителен и ескалиращ конфликт. В момента за това често се говори във връзка с развитието на ситуацията около войната на Русия в Украйна и действията на западните държави, насочени към ескалиране на конфликта - доставки на оръжие и бойна техника и др.)

Но американският президент поема курс към ескалация, чиито рискове са неизвестни.

"Интересно е, че единственият въпрос, на който Тръмп не пожела да отговори в Овалния кабинет в понеделник, беше: ако Путин реши да ескалира още повече, колко далеч сте готов да отидете в отговор? "Не ми задавайте този въпрос: "Колко далеч? - отвърна Тръмп. "Просто искам войната да свърши".

Ако Тръмп успее да накара тази нова кампания за оказване на натиск да проработи, той може би ще заслужи известната Нобелова награда. Но по пътя към мира може да има и още динамит", пише в заключение авторът.

Дир.бг