Дисциплината на депутатите и техните отсъствия от парламента, както и възнагражденията им са предмет на доклад на Института за развитие на публичната среда, публикувани с днешна дата на сайта им "Отворен парламент". Разгледан е периодът януари-юни, 2025 г.
Според действащия Правилник на НС възнаграждението на депутатите зависи от размера на средната заплата в обществения сектор и се актуализира на тримесечна база.
Данните на Националния статистически институт към края на март 2025 г. показват, че тя е 2379 лв. - по-нова статистика от тогава насам няма, уточняват от "Отворен парламент".
Основното заплащане на народните представители възлиза на три пъти тази сума или 7 137 лева.
Това практически са средствата, които получава всеки депутат, независимо от ангажиментите му в парламента. Към нея се добавят и ⅔-ти за разходи, свързани с тяхната дейност или 4 758 лв. Предвидени са и средства за покриване на транспортните им разноски, квартирни и дневни пари, осигуряване на наем за жилище при необходимост, добавки за научна степен (така например за докторска степен добавката е в размер на 10% от основната заплата), както и по 1% за всяка година прослужено време.
Депутатите получават допълнително възнаграждение за участие в парламентарна комисия, в зависимост от функцията, която изпълняват в тях - то е в размер на 35% върху основната заплата или 2498 лв. за председател на комисия, 25% или 1784 лв. за заместник-председател и 15% или 1070 лв. за член.
Много народни представители заемат различни ръководни длъжности, които също водят до увеличение на заплатата им.
Председателят на НС получава 55% над основното си възнаграждение - или още 3 925 лв. над 7135 лв., което прави малко над 11 хил. лв.
Заместниците на Наталия Киселова вземат 45% над основната депутатска заплата, което е по 3 212 лв. отгоре - с около 1000 лв. по-малко от нейната.
Председателите на парламентарни групи също получават 35% допълнително заплащане - към основната депутатска заплата им се добавят по 2 498 лв. Всеки от тях може да участва и в най-много две парламентарни комисии, от които да получава допълнително възнаграждение като член или по още 15% - така средствата за участие в две комисии са в размер на допълнителни 2 140 лв. месечно.
Неизвинените отсъствия и тези, направени заради отстраняване от заседание, могат да доведат и до финансови санкции за депутатите. Те представляват удръжки от месечното им възнаграждение в размер на съответната дневна ставка.
На този фон публиката често става свидетел на почти празна пленарна зала по време на провеждания петъчен парламентарен контрол, пишат авторите на проучването.
Въпреки това няма достъп до информация, която да ни покаже колко и по какви причини са направени т. нар. "извинени" отсъствия на депутатите, тъй като режимът е само уведомителен. За месеците януари-юни, 2025 г. най-много неоправдани отсъствия имат от групата на Продължаваме Промяната-Демократична България - 52, следвани от ДПС-Ново начало с 41, пишат в доклада си от Института за изследване на публичната среда. Отсъствията от пленарни заседания по неуважителни причини на депутатите са общо 158 за първите 6 месеца на годината, а от заседания на комисии - само 9.
На интернет страницата на Народното събрание се публикува информация за наложените дисциплинарни мерки на депутатите.
В първите шест месеца от тази година най-много наказания са получили от парламентарната група на "Възраждане" - 16 забележки и 3 порицания, следвани от МЕЧ със 6 забележки. Най-много индивидуални наказания - 5 забележки и едно порицание, има лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов.
От ГЕРБ-СДС, АПС, Величие и ИТН не са получили нито едно наказание.
Работата на Народното събрание не зависи от формалното присъствие или отсъствие на депутатите и от тяхната дисциплина в и извън пленарната зала. Въпреки това, последните изпращат ясно послание към гражданите - личните конфликти, междупартийните битки и популизмът често надделяват над аргументирания и експертен дебат и отговорността към избирателите, е изводът в доклада, чиито автори напомнят, че 51-ият парламент има 8% доверие в края на миналата година.
Дир.бг
Коментари
Добави коментар