Комисията по образование намали студентските такси за платено обучение с 40%. Това стана с приемането на спешни поправки в Закона за висшето образование на второ четене, които трябва да влязат за гласуване в пленарната зала вероятно до края на седмицата. 

За студентите и докторантите, които вече се обучават, увеличението не може да надвишава от 20%, решиха депутатите.

Така народните представители коригираха собствените си промени, приети на първо четене на закона в залата, които бяха свалили таксите само с 25%. 

Така депутатите записаха в закона, че вузовете ще събират такса за платено следване не по-ниска от 60 на сто от средствата за издръжка на обучението, като досега тя беше 100% равна на него.

До извънредните мерки на Народното събрание, за които апелира и МОН, се стигна, след като преди седмица държавните вузове оповестиха новите си такси за платено обучение. Оказа се, че те са завишени между 100 и 200% заради спазването на формула в закона, която изисква да се определят спрямо размера на държавната субсидия за издръжката на студентите в държавна поръчка.

Заради завишените средства в бюджета, в това число и заплатите на преподавателите, скокът се оказа драстичен, а срещу това се обявиха Съветът на ректорите, както и самите студенти.

Най-сериозно беше увеличението в Софийския университет, тъй като той получава и най-много средства от държавата. Това извади на протест студентите, които обявиха, че държавата се опитва да ги прогони в чужбина. 

Студентските организации настояха за редуцирането на таксите за платено обучение, които са непосилни. Според СУ, който излезе с позиция, новите такси поставят държавните университети в неконкурентна ситуация спрямо частните, а дори и спрямо тези в чужбина, което ги обрича на риск да останат без студенти.

Дир.бг