При над 15 000 ученици в Шуменска област по-малко от 40 деца в задължителна предучилищна и училищна възраст са извън образователната система през учебната 2024/25 година.
Добрите резултати бяха отчетени днес на работна среща, инициирана от областния управител Катя Иванова. В нея участваха представители на РУО, ОД на МВР, РДСП, ДБТ и на общините.
През приключилата учебна година, благодарение работата на междуинституционалните „екипи за обхват“, които ходят на посещения в домовете на учениците в риск, трайно са върнати в системата 20 ученици. „Под 40 деца имаме на територията на нашата област, които не можем да накараме да учат. За отпадането им основна вина имат родителите им, които неглижират образованието на децата си“, каза Снежка Жекова, старши експерт по предучилищно образование в РУО-Шумен.
Без да посочи конкретни числа за необхванатите от образователната система ученици през миналите години, тя бе категорична, че сега отпадащите ученици са в пъти по-малко от преди.
„В началото на функциониране на механизма през 2017 година и следващите една-две години обходите са били много повече, поради факта, че е имало много повече необхванати деца. Тенденцията сега е положителна“, каза Жекова.
Според нея за недопускането на отпадащи ученици много голяма роля играят учителските колективи, които имат ясен поглед върху конкретните ученици и положението в семействата.
„Има деца, които не посещават училище поради здравословни проблеми и това е проблем, с който все още не можем да се справим“, каза Снежка Жекова и поясни, че става дума най-вече за по-големи деца.
„В немалко случаи колегите се натъкват на агресивни родители, затова призовавам в обходите да се включват по-често представители на МВР“, каза образователният експерт.
За запазването на децата в образователната система влияние оказват детските надбавки и други социални помощи, които се спират при непосещаване на училище.
В община Смядово например със заповед на кмета допълнително са наложени санкции на седем родители за неосигуряване на достъп до образование на децата им.
Областният управител Катя Иванова призова представителите на институциите да извършат необходимите проверки през летните месеци, да бъдат посетени адреси и проведени срещи, където е необходимо. „Нека да направим всичко възможно да няма необхватното дете в образователната система“, каза Катя Иванова.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Да се проверят проф.училища в Велики Преслав да се види, че в час буквално. Не влизат ученици. А те горките всички по оценка са отлични и, хем не влизат в час, хем високи оценки имат, чее и степендии получават. Таран колу, директор Милева, що спиш ма