КС остави в сила отнемането на автомобили от пияни и дрогирани шофьори.

Магистратите отказаха да обявят текста за противоконституционен, след като бяха сезирани миналата година от Наказателната колегия на Върховния касационен съд. Такова искане отправи и съдията в Районен съд - Свиленград Добринка Кирева.

"Обществената чувствителност към безопасността на движението по пътищата и в частност управлението на МПС след употреба на алкохол и/или други упойващи вещества в последните години по обективни причини е особено завишена и волята на законодателя, вложена в оспорените разпоредби, е ясна: да предвиди засилена наказателна отговорност за престъпления, засягащи по общоопасен начин особено важни обществени отношения - безопасността и опазването на живота и здравето на гражданите при движението по пътищата. Следва да се отбележи, че подходът на българския законодател не се отклонява от практиките на голяма част от държавите - членки на Европейския съюз, и други правови държави", пише в решението си съдът.

Съдиите обаче обявиха за противоконституционни разпоредбите в частта на чл. 280, ал. 5 и чл. 281, ал. 4, които гласят, че се налага глоба в размер на пазарната стойност на колата, която да плати извършителят. Това решение е било взето единодушно с гласовете на всички 12 магистрати.

По тези текстове членовете на КС се разделиха - седем от тях гласуваха "за", а петима изразиха особено мнение. Това са съдиите Павлина Панова, Надежда Джелепова, Соня Янкулова, Борислав Белазелков и Галина Тонева, съобщиха от съда на сайта си.

Промените в Наказателния кодекс за отнемането на МПС от употребили алкохол и наркотици водачи бяха приети и влязоха в сила на 8 август 2023 г. Според тях, освен "лишаване от свобода" и глоба от 200 до 1000 лева, шофьор, задържан зад волана с концентрация на алкохол в кръвта, по-висока от 1,2 промила или след употреба на наркотици, се наказва с отнемане на автомобила му в полза на държавата. Ако шофьорът не е собственик на автомобила, който управлява, той ще трябва да плати на държавата сума, равна на стойността на превозното средство.

От Националната агенция по приходите съобщиха за Dir.bg през пролетта, че през миналата година при тях са постъпили 1711 моторни превозни средства, отнети от пияни и дрогирани шофьори в полза на държавата след влезли в сила съдебни решения. Общият брой на отнетите автомобили от въвеждане на мярката през август 2023 г. до 27 март т.г. пък е 2343.

Дир.бг