Европейският парламент задвижи процедура за приемане на резолюция за Сърбия със заглавие "Вълни на насилие и продължителна употреба на сила срещу протестиращите в Сърбия" по инициатива на няколко политически групи, съобщи сръбската редакция на регионалната телевизия Ен 1.
Темата на резолюцията ще бъде разгледана на първото есенно заседание на ЕП в Страсбург, насрочена за 8 септември. Резолюцията е класифицирана като Резолюция по актуални теми, което означава, че се отнася до спешни въпроси, свързани с политика, демокрация или сигурност и изискващи реакцията на ЕП, пояснява Ен 1.
В този случай става въпрос за събитията от продължаващите няколко месеца протести в Сърбия и по-конкретно за докладите за прекомерна употреба на сила над протестиращите, сред които студенти и непълнолетни лица.
Очаква се ЕП да приеме резолюция с оценка на ситуацията и евентуално да призове за действия или да отправи препоръки към европейските институции и страните членки, предаде БТА.
През последните осем месеца в Сърбия гражданите протестират с искане за наказателна и политическа отговорност за смъртта на 16 души, причинена от срутване през миналия ноември на бетонната козирка на жп гарата в северния сръбски град Нови Сад.
А междувременно сръбските студенти, от които почна вълната на демонстрации, призовават за отмяна на глоби, наложени на протестиращите в страната, предаде белградската агенция Бета.
Двама студенти от Икономическия факултет към Университета в Крагуевац, които са носили кутии и са събирали хуманитарна помощ за застрашените от пожари в страната, са глобени с по 5000 динара (43 евро), съобщиха студентите, организирали блокадата на факултета в социалните мрежи.
"Тези студенти не са участвали в никакво насилие, не са застрашавали обществения ред, нито са нарушили който и да е закон. Вървели са, както и стотина други граждани, мирно и достойно. Тяхното "нарушение" е това, че са участвали в предлагането на помощ на тези, на които е необходима", пишат студентите и призовават за анулиране на всички глоби със спешна процедура, цитира ги БТА.
"Смятаме за неприемливо студентите, които само с присъствието си, а не с насилие, защитават ценностите, в които вярват, да се третират като нарушители. Тези глоби не говорят за нарушение на студенти, а за страха на властите", пише още в съобщението на студентите.
Към адвокати в Крагуевац се обръщат и граждани, които са получили глоби след участие в протести.
Адвокатът Ратко Кастратович посочи пред Бета, че има няколко случая в Крагуевац и Велика Плана, в които гражданите, които са участвали в протести, се обвиняват в нарушаване на закона за сигурност на движението, който забранява придвижване по пътното платно, ако съществува тротоар.
През последните осем месеца в Сърбия гражданите протестират с искане за наказателна и политическа отговорност за смъртта на 16 души, причинена от срутване през миналия ноември на бетонната козирка на жп гарата в северния сръбски град Нови Сад.
Дир.бг
Коментари
Анонимен
Брюксел ще вземе ли същите мерки срещу Германия заради полицейското насилие над протестиращите там?
Анонимен
Брюксел да не се меси в Сърбия,те не са в Европейския съюз и никога няма да бъдат.